Przed kupującymi mieszkanie stoi trudny wybór. Rynek pierwotny kusi pięknymi, nowymi budynkami, a wtórny możliwością szybkiego zamieszkania. W co lepiej zainwestować?

Nikomu nie trzeba wyjaśniać, że zakup mieszkania nie należy do łatwych. Głównym wyznacznikiem jest dla nas zwykle cena. Lokalizacja też nie jest bez znaczenia. Deweloperzy i biura nieruchomości kuszą wizualizacjami pięknych i nowoczesnych osiedli. Nowe mieszkania zawsze są zachęcające, ale z kolei rynek wtórny bywa tańszy. Dobrze jednak przeanalizować

Rynek pierwotny

Nie da się ukryć, że koszt mieszkania w stanie deweloperskim jest spory. Jeśli decyzja o zakupie zapadnie, zanim mieszkanie fizycznie zaistnieje, raty kredytu trzeba spłacać długo przed przeprowadzką. W tej sytuacji trudno też przewidzieć, jak nowy budynek wkomponuje się w otoczenie. Pierwszym krokiem w nowe mieszkanie w tej sytuacji jest też remont. Chociaż można zażyczyć sobie wykończenia „pod klucz”, to większość jednak decyduje się na samodzielne urządzanie. Remont od początku do końca to już naprawdę duży wydatek, więc koniecznie trzeba uwzględnić to we wcześniejszych planach.

Nowe osiedla często powstają na obrzeżach miasta, dlatego też ci, którzy cenią bliskość centrum dużego miasta, nie będą usatysfakcjonowani lokalizacją. Często infrastruktura dopiero się tworzy, a drogi dojazdowe są dopiero w planach. To jednak dokuczliwe tylko na początku, bo wszystkie te niedogodności szybko znikają. Rodziny z dziećmi chętnie wybierają ciche miejsca i kierują się bliskością parków, a nie pubów.

Coraz więcej jest jednak nowych mieszkań skierowanych do młodych ludzi. W dodatku ceny za metr pozwalają na udział w programie Rodzina na swoim. Biura nieruchomości tworzą specjalne oferty. We Wrocławiu „Mieszkania dla młodych”, czyli osiedla usytuowane blisko węzłów komunikacyjnych i łatwo można dostać się z nich w każdą część miasta. Więcej o tym na stronie biura Verso.