Deweloper to osoba, której powierzamy często pieniądze całego życia. Nie może być to osoba niesprawdzona, przypadkowa, ale godna zaufania. Aby spać spokojnie powinniśmy sprawdzić rzetelnie wszystkie dane o firmie.
Na pierwszy rzut sprawdźmy uprawnienia i certyfikaty, ten ostatni wydaje Polski Związek Pracodawców Budownictwa na dwa lata. Taki dokument daje nam znacznie mniejsze ryzyko nietrafionego kupna. Co prawda nie wyklucza go w stu procentach, ale daje znacznie większą gwarancję niż inny dokument pokazany przez inwestora.
Następnie sprawdzamy Krajowy Rejestr Sądowy, na jego podstawie dowiemy się czy przypadkiem nie trafiliśmy na oszusta i dłużnika.
Deweloper następnie powinien pokazać nam pozwolenie na budowę oraz wpis do księgi wieczystej.
Wywiad środowiskowy wśród osób wcześniej korzystających z usług danej firmy również da nam jakiś obraz firmy.
Priorytetowe będą te firmy, które posiadają logo Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Nie ryzykujmy wchodząc we współpracę z nowymi firmami, które nie są nikomu znane. Stracimy pieniądze, a firma zniknie zanim zdążymy zauważyć, że cokolwiek jest nie tak. Charakterystyczne dla takich firm jest wpłacanie bardzo wysokiej pierwszej raty na mieszkanie tudzież dom. Cena pierwszej raty nie może przekroczyć 30 % ceny mieszkania. Praktyka ta pozwala na zebranie przez dewelopera dużych nakładów pieniędzy i szybką ucieczkę. Drugim sygnałem dla wysokiej pierwszej raty jest sytuacja, że firma nie ma po prostu zbyt dużych własnych środków na dokończenie inwestycji.
Nie podpisujmy żadnej umowy zanim nie zabierzemy jej do domu i nie skonsultujemy jej z prawnikiem. Podstawowe elementy umowy to:

dokładny opis mieszkania

termin zakończenia budowy

cena końcowa + harmonogram wpłat rat

kary dla inwestora za nieoddanie mieszkania w odpowiednim terminie i kara dla kupującego za niewpłacanie w terminie rat za mieszkanie

oświadczenie inwestora, o tym, że jest właścicielem działki, którą kupujemy

Jest jeszcze wiele punktów, na które na pewno zwróci nam uwagę nasz prawnik.
Strzeżmy się! Rynek deweloperski nie śpi. Trzeba być bardzo czujnym, żeby nie dać nabić się w butelkę!