Budowa basenu ogrodowego to nie lada wyzwanie dla każdego, kto chce się pochwalić pięknym obiektem wodnym w swoim ogrodzie. Wybór basenu zależy od wielu czynników. Są dzisiaj specjalni projektanci, którzy projektują baseny ogrodowe, by nie były one przypadkowym obiektem wśród drzew i kwiatów. Basen powinien być logiczną i spójną częścią każdego ogrodu.
Wielkość basenu wybieramy w zależności od wielkości ogrodu. Warto pamiętać o tym, że basen nie powinien dominować nad resztą przestrzeni, może to wtedy bardzo źle wyglądać i przytłaczać otoczenie. Jeśli w ogrodzie nie ma miejsca na basen, to może warto kupić sobie coś takiego jak wanny z hydromasażem i z łazienki zrobić specjalny pokój kąpielowy. Takie wanny spa sprawdzają się świetnie u wszystkich tych, którzy nie mogą pozwoli sobie na basen w ogrodzie.

Jeśli miejsca w ogrodzie jest wystarczająco dużo, to trzeba pomyśleć o kształcie basenu. Najpopularniejsze są oczywiście te na polu kwadratu lub prostokąta. Ale w tym wyborze należy się poradzić projektanta, który najlepiej dobierze kształt basenu do reszty otoczenia.