Ślub to niepowtarzalny dzień, który wymaga szczególnej oprawy. Potrzeba wielu przygotowań, porad, szukania inspiracji, by wybrać dokładnie to, na czym nam zależy. Sporo miejsca zajmuje poszukiwanie butów na ślub. Te muszą spełnić dwie cechy: być wygodne oraz ładnie prezentować się na nodze.
Najpierw suknia

Decydując się na obuwie ślubne, powinniśmy mieć wiedzę, jakiego kroju, koloru oraz w jakim stylu będzie nasza suknia ślubna. Obuwie powinny być dopasowane do wcześniej wybranego fasonu sukni.

Podczas przeglądania butów, powinniśmy uwzględnić porę roku oraz miejsce, w jakim odbędzie się uroczystość. Największy wybór mamy latem, kiedy możemy zdecydować się zarówno na czółenka, jak również delikatne sandałki.

Obuwie ślubne może mieć zaokrąglony nosek lub długi. Te pierwsze są zdecydowanie delikatniejsze, te drugie optycznie wydłużają stopę. Na ślub wybierane są również modne buty z otwartym palcem, jednak decydując się na taki fason, trzeba uwzględnić to, że będziemy narażeni na podeptanie.
Jaki materiał?

Obuwie ślubne wykonywane są z różnego materiału. Najpopularniejsza jest ciągle skóra (ekologiczna, naturalna), mniej popularna jest satyna, atłas, a nawet koronki. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety oraz wady. Skóra jest najbardziej trwała i praktyczna, a koronka i satyna wygląda dużo bardziej efektownie. Ponadto obuwie skórzane ma tę zaletę, że można je nosić zazwyczaj także po ślubie, jest najbardziej uniwersalne i praktyczne.
Kolor obuwia

Na ślub można wybierać obuwie różnego koloru, jednak zazwyczaj wybór pada na klasyczną biel oraz jej odcienie. Jest ich na tyle dużo, że można dobrze je dobrać do koloru posiadanej sukienki i w ten sposób stworzyć jedną, harmonijną całość.
Wysokość obcasa

Wybierając obuwie na ślub, bardzo ważną cechą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę jest wysokość obcasa. Tę cechę należy dopasować zarówno do wzrostu panny młodej, jej partnera. Ważna jest także wygoda, własna opinia, gust, czy przekonanie. W dniu ślubu lepiej zbytnio nie eksperymentować. A jeśli już mamy taką potrzebę, przed dniem ślubu dobrze znaleźć kilka dni na rozchodzenie obuwia.

Lepiej nie wybierać obuwia, do którego nie ma się przekonania, bo w obuwiu ślubnym występuje się przez kilka godzin i bardzo ważne jest, by czuć się w nim pewnie. Jeśli pojawi się dyskomfort, może on skutecznie wpłynąć na nasze samopoczucie tego szczególnego dnia.

Do wyboru mamy różne wysokości, zaczynając od płaskich butów na ślub, poprzez niskie kaczuszki, niewielkie obcasy stożkowane, a kończąc na wysokich szpilkach. Niezależnie od wysokości obcasa obuwie ślubne powinny być dla nas wygodne i nie ograniczać naszej pewności siebie.
Zapięcie i dodatkowe ozdoby

Obuwie ślubne może być wzbogacone w dodatkowe elementy zdobiące. Często stosuje się koraliki, kryształki, perełki, jak również cekiny, przeszycia, błyszczące nitki. Elementem zdobiącym mogą być także wszelkie paseczki, zarówno na cholewce, jak również w formie zapięcia w okolicy kostki.

Dominujący kolor takich elementów zdobiących to srebrny i złoty, który również należy dopasować do zakładanej w dniu ślubu biżuterii.
Jak dobrać czółenka?

Każda kobieta potrzebuje co najmniej kilku par butów dostosowanych do noszenia do określonych stylizacji, ubrań i w wybranych porach roku. Wybór fasonów jest tak szeroki, że każdy może bez trudu dokonać właściwego dla siebie wyboru.
Co Ci się podoba?

Nie warto ślepo podążać za modą. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo przekonywanie się na siłę do tego, co nam nie odpowiada, ma zazwyczaj opłakane skutki. Sprawia, że kończymy z obuwiem, które nie pasują do posiadanej przez nas garderoby, są niewygodne w noszeniu oraz mało praktyczne.
Większe kostki

Jeśli masz większe kostki, powinnaś unikać wszelkich modeli, które skupiają uwagę na tym fragmencie nogi. Niewskazane będą buty z paskiem w okolicy kostki. Niestety sprawiają one, że nogi wyglądają na optycznie grubsze. Jednak zasada ta nie obowiązuje w kontekście butów z paskiem na pięcie. Te jak najbardziej można nosić, jeśli kostka jest grubsza, bo nie koncentrują one uwagi na tym obszarze.

Jeśli przy większych kostkach chcemy wydłużyć nogi, warto dobierać modele butów bardziej wycięte, które pozwalają na uzyskanie większej powierzchni nogi, bez zbędnych poziomych przecięć.
Dla krótszych nóg

Jeśli masz krótkie nogi i chcesz je wydłużyć, powinnaś rozważyć zakup obuwia z otwartym noskiem, czyli bardzo popularne peep toe. Jeśli wymagane jest znaczne wydłużenie nóg, to zamiast butów czarnych, lepszym rozwiązaniem będą buty w kolorze cielistym, na wyższym obcasie. Można również uzyskać efekt wydłużenia nogi w inny sposób, decydując się na czarne rajstopy przy czarnych butach. To również da nam wizualny efekt wydłużenia nóg.

Jeszcze innym trikiem jest dobranie butów z mocno wydłużonym noskiem, tak zwane modele migdałowe, czy spiczaste. Jednak te pierwsze są dużo bardziej uniwersalne oraz częściej wybierane. Jednak uwaga, takie wydłużone modele nie są do końca wygodne dla osób o szerokich stopach. Dlatego na dłuższe wystąpienia nadają się dla tych, którzy mają wąskie stopy.
Dla szerszych stóp

Jeśli poszukuje się obuwia dla szerszych stóp, to dużo bardziej sprawdzają się buty z zaokrąglonym noskiem. Jest też inna zaleta. Stopy wydają się w nich zgrabniejsze i mniejsze niż są w rzeczywistości.

Obuwie warto wybierać, niezależnie od interesującego nas typu, od dobrych producentów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że uzyskamy propozycję trwałą, wygodną oraz praktyczną, która będzie nam służyć przy wielu okazjach.