Oszczędność energii w każdym domu

Wprowadzenie inteligentnych sieci i liczników energii elektrycznej – stanowić będzie już wkrótce, po prostu nieodzowną konieczność. Jest to bowiem jeden z wymogów uchwalonego przez Unię Europejską pakietu energetycznego. Komisja Europejska szacuje i przekonuje, że inteligentne systemy pomiarowe zapewnią w całej Unii redukcję emisji dwutlenku węgla o 9 %, a roczne zużycie energii spadnie o 10 % w samych tylko gospodarstwach domowych.

W Polsce te inteligentne rozwiązania w pierwszej kolejności trafiają do odbiorców przemysłowych, są bowiem wśród nich ci najwięksi, a ich koszty zużycia energii są często fundamentalnymi. Tym bardziej, że ceny za energię, płacone przez firmy, nie są cenami (przez państwo) regulowanymi (tak jak w przypadku gospodarstw domowych). W zakresie szerokiej wymiany sieci i wyposażania poszczególnych gospodarstw domowych w inteligentne liczniki energii – prace dopiero u nas trwają. Zaplanowano je na lata 2010-2017. Jako pierwsi zostali tym systemem objęci w całości mieszkańcy Kalisza. Dopiero w tym roku zapoczątkowano tam roczne badania konsumenckie nad zachowaniami odbiorców prądu. Wyniki badań wykażą, w jakim stopniu gospodarstwa wyposażone w możliwości wyboru i sterowania swoim zużyciem, będą reagowały, na ile zmienią swe nawyki i czy oszczędności na rachunkach za prąd będą faktycznie silnie motywujące.

Na razie mamy tylko szacunki i przewidywania dla Polski, ale dysponujemy już wynikami z innych krajów. We Włoszech od kilku już lat wszyscy odbiorcy zostali wyposażeni w inteligentne liczniki. Włoscy dystrybutorzy informują za pośrednictwem tych „mądrych” urządzeń o wszelkich promocjach cenowych, o dniach i godzinach dostępu do taniej energii. Oferowana jest tam również usługa zdalnego automatycznego wyłączania jednego z najbardziej energochłonnych urządzeń w gospodarstwie, w godzinach, w których prąd jest najdroższy.

Statystyki potwierdzają, że, we Włoszech co roku zużycie energii spada średnio o 1 do 3 %. Natomiast w krajach, które nie wprowadziły zdalnego odczytu (np. w Wielkiej Brytanii) zużycie rośnie w tempie około 3 do 5 % rocznie. Efekty są więc wyraźnie widoczne i zachęcające. Obecnie takie inteligentne systemy energetyczne pracują już z powodzeniem w krajach skandynawskich. Holandia i Hiszpania są obecnie w trakcie ich wdrażania. W Niemczech rozwiązania te są bardzo intensywnie promowane (wszystkie liczniki mają być wymienione do 2014 roku), a klientom oferuje się specjalne urządzenia, za pośrednictwem których włącza się sprzęt elektryczny do gniazdka. Następnie właśnie takie urządzenie odbiera sygnały od operatora i informuje gospodarza, czy w danym momencie (i jak długo jeszcze) energią elektryczna jest tania, czy też droga ( oraz jak długo potrwa ów kosztowny szczyt).

Zapobiegliwi producenci sprzętów AGD już wprowadzają na rynek wyroby oznakowane „SG ready” (z angielskiego smart grid – to inteligentna sieć), żeby pomóc klientom w oszczędnym korzystaniu z energii. Sprzęty takie wyposażone są we włączniki, które mogą być sterowane sygnałami operatora, docierającymi do domowego inteligentnego licznika. Szacunki dotyczące warunków polskich, zakładają osiągnięcie dzięki tym inteligentnym systemom – oszczędności energii o około 10%. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego może to być obniżka zużycia i opłat – od kilku do nawet 30 procent. W przeliczeniu na złotówki – będzie to wynosiło od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.