Podbitka swierk skandynawski (4)Wybudowałeś dom, masz już dach i zaczynasz prowadzić prace wykończeniowe. Podbitka okapu dachu to nie jest najważniejszy element  budynku, ale nadaje mu charakter. Należy ją wykonać z trwałego materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Szlachetne materiały podbitkowe to przede wszystkim drewno iglaste. W budownictwie szeroko stosowane są sosna i świerk, w mniejszym stopniu modrzew ze względu na cenę.

Świerk rosnący w Polsce jest szeroko stosowany w naszym budownictwie. Ostatnimi czasy zaczęto sprowadzać świerk skandynawski. Jest to drewno porównywalne do polskich gatunków, ale ze względu na warunki klimatyczne, w których rośnie, o wiele odporniejsze i wytrzymalsze. Podbitka świerk skandynawski jest dobrym rozwiązaniem dla osób przywiązujących wiele uwagi do trwałości budynku. Dobrze zaimpregnowana naturalnymi środkami będzie wymagać ponownej konserwacji dopiero po około 8-10 latach.

Dlaczego stosować świerk skandynawski? Odpowiedzią na to pytanie są opinie cieśli, którzy w praktyce stosowali odmianę skandynawską. Ma wśród nich opinię drewna godnego polecenia.