Start Up

Ostatnie miesiące upływają pod znakiem kaskady nowych tytułów ekonomicznych. Jednym z ciekawszych, choć z pewnością nie przełomowych produktów wydaje się być dzieło francuskiego przedsiębiorstwa Monte Christo o wiele mówiącej nazwie Start Up (ang. zakładać, rozpoczynać). Gra ta miała już swoją premierę na zachodzie, lecz wkrótce pojawi się na naszym rynku. IM Group zdecydowało się dystrybuować produkty tej firmy w Polsce i wszystko wskazuje na to, że prędzej czy później znajdzie się wśród nich właśnie Start Up.
No dobra, ale o co w tym wszystkim chodzi? Oczywiście o zarządzanie. Gracz wciela się bowiem w młodego i cholernie ambitnego CEO, który właśnie dostał zatrudnienie w szybko rozwijającej się firmie z branży hi-tech. Na razie jednak nikt o niej nie słyszał; jest to bowiem jedna z tysięcy małych firemek, jakie co roku powstają i bankrutują w niemal każdym kraju świata. Sęk w tym, by to małe cuś, co mieni się być przyszłym rekinem biznesu, a kto wie, może nawet monopolem, z którym liczą się rządy, nie zbankrutowało…
W łapy dostajesz potężnych rozmiarów biurko, pod tyłek fotel ze skórki foki grenlandzkiej, no i zaczynasz rządzenie. Zajrzeć możesz niemal do każdego działu przedsiębiorstwa. Wizyty kontrolne w dziale produkcji, w marketingu, kadrach, dystrybucji kończysz wydaniem szeregu celnych rozkazów, które twoi poddani (czytaj: pracownicy) z kwikiem wykonują. Tyle, że musisz być nieomylny. Pozornie niewielkie błędne decyzje są w stanie zaburzyć równowagę całego przedsiębiorstwa i zagnać go na krawędź ruiny. Dlatego też dobór strategii marketingowej, umiejętność podejmowania ryzyka (niestety nie w atmosferze stresu, gdyż gry komputerowe nie wywołują jeszcze takich emocji jak prawdziwe życie), zarządzania pracownikami i wymyślania takich innowacji, by zawsze być o krok przed konkurentami, ma znaczenie kluczowe dla powodzenia całego biznesu. Jasne i proste? To fajnie, lecimy dalej!
W grze dostępne będą trzy rynki produktów: telewizja internetowa, telefony videokomórkowe i – uwaga – interaktywne konsole do gier. Dobór branży jest oczywiście niezwykle istotny, ale okazuje się, że odpowiednia selekcja produktu ma jeszcze większe znaczenie. W Start Up możesz stworzyć około 3000 rodzajów wyżej opisanych gadżetów! To niezwykle imponująca liczna, która podobno wprowadza nieco chaosu do głów co młodszych graczy. Żeby nie było niejasności – dzieło Monte Christo przeznaczone jest dla osób, które liznęły odrobiny ekonomii i wiedzą, z czym się je nowoczesny marketing, co to są 4P i czego tak naprawdę chcą ludzie. Co więcej, wszystkie dostępne scenariusze stworzono na podstawie rzeczywistych problemów, z jakimi stykają się pracownicy podobnych firm. Dodaje to grze realizmu.
Z drugiej jednak strony ów realizm ma podobno niezbyt przyjemne skutki dla przyjemności czerpanej z zabawy. Autorzy gry rozbudowali sztuczną inteligencję do tego stopnia, że wielu graczy po prostu nie było sobie w stanie poradzić ze Start Up. W efekcie na rynek wyszedł niedawno patch, którego zadaniem jest ogłupienie komputera, zmniejszenie jego agresywności! Jednocześnie Monte Christo przygotował obszerny podręcznik, w którym zawarto podstawowe zasady kierujące rynkiem gry.
Z pozostałych cech programu warto wymienić niskie wymagania sprzętowe, przyzwoitą grafikę, wreszcie pracę w sieci (do 8 graczy). Wydaje się więc, że Start Up stanowi smakowity kąsek dla wszystkich miłośników ekonomicznego myślenia, a ściślej zarządzania. Tylko że to jest zapowiedź, rzeczywistość może być zupełnie inna…