Ogólnie czytamy niewiele, ale jeśli już sięgamy po książkę, to jest to zazwyczaj pewien typ książek. Największą popularnością cieszą się oczywiście powieści przygodowe. Wszystko dlatego, ze nawet pomimo sporej objętości, czyta się je szybko i przyjemnie, a tego dzisiaj masa ludzi oczekuje od książek. Nieważne, czy ma jakąś głębszą ideę, czy coś znaczy. Dzisiaj książka ma być produktem, który przynosi nam rozrywkę, jak wszystko inne. Kobiety najczęściej czytają romanse,powieści o szczęśliwej czy też nieszczęśliwej miłości. Jest to jakby kolejny etap po oglądaniu telenowel i brazylijskich seriali. Wielką popularnością cieszą się także powieści sensacyjne i kryminalne. Dlatego, że zawierają w sobie pewna tajemnicę, którą nie tak łatwo rozwiązać, która trzyma w napięciu aż do ostatnich stron książki. Jak widać czytamy głównie łatwe książki, które stanowią dla nas cenną rozrywkę, rzadziej sięgamy po dzieła wartościowe. O tym, czy to dobre, czy złe można wiele dyskutować. Najważniejsze jednak, byśmy nie ignorowali literatury. Literatura bowiem to doskonały sposób na zabicie wolnego czasu. A zdecydowanie lepiej jest czas poświecić dobrej książce, niż ogłupiającej telewizji. Na pewno nawet przeciętne książki dają więcej, niż dobre filmy. Dzięki literaturze bowiem uczymy się poprawnej budowy zdań, zasad ortografii, to także duża dawka wiedzy. Tym bardziej, że nadchodzi zima, a więc i długie, chłodne wieczory. Po jakie książki warto sięgnąć o tej porze roku?

Na pewno jedną z ciekawszych pozycji wydanych w ostatnich latach w Polsce (przez Świat Książki) jest książka pod tytułem „Ostatni cieć” autorstwa Janusza Głowackiego. To tragikomedia opowiadająca o losach bogatego artysty, który ma nieźle pokręcone życie. Poznajemy go z różnych stron – jako zmanierowanego milionera szukającego zwady ze światem, czasami jako czułego i wrażliwego mężczyzny z dziwnymi upodobaniami seksualnymi. Nikt nawet nie wie, ze tym szalonym świecie zbliża się ogromny kataklizm. Na naszą czytelniczą uwagę zasługuje też Niccolo Ammanitti, znany włoski prozaik. Jego dzieła zazwyczaj mają charakter ironicznych, wyśmiewających współczesne czasy jako świat zepsuty i groteskowy. Wystarczy przeczytać jedną z powiastek, utwór zatytułowany „Ostatni sylwester ludzkości” by poznać charter i specyfikę twórczości tego pisarza. Na zimę, jako lekturę polecamy „Bagno”. Jest zbiór opowiadań, które rozbawią nas do rozpuku, a przy tym ukształtują nowe światopoglądy.

„Bagno” wydane przez Księgarnię Muza jest dostępne na naszym rynku księgarskim. To zbiór groteskowych opowiadań, w których włoski prozaik wyśmiewa wszystko to, co nas otacza. To sarkazm na piłkarski fanatyzm pseudokibiców, to także ironia przedstawiająca świat narkomanów. Nie brakuje także epizodów związanych z ludzką seksualnością i słabościami człowieka w tej dziedzinie życia. Na każdy, kroku w „Bagnie” czeka na czytelnika dowcip. Jest to więc doskonała propozycja na nudne i przygnębiające zimowe wieczory. Przy ten książę nie da się popaść w nostalgię i smutek.