Wokół Romana Polańskiego mamy obecnie wiele zamieszania. Oskarżony o gwałt na nieletniej w Stanach Zjednoczonych przed wielu laty prawdopodobnie stanie przed tamtejszym Sądem i prawdopodobnie zostanie skazany. Od naszego reżysera odwracają się nawet największe gwiazdy Hollywood, które wcześniej bardzo go ceniły. A było za co, bowiem dorobek reżyserski jest ogromny i zasługujący na uznanie. Przecież wiele filmów Romana Polańskiego na stałe wpisało się w panteon najznamienitszych produkcji w historii światowego filmu. My za jeden z najlepszych filmów Polańskiego uważamy „Dziewiąte wrota” nakręcone na podstawie słynnej powieści Arturo Pereza-Reverte pod tytułem „Klub Dumas”.

Dean Corso (Johnny Deep) to wytrawny bibliofil. Tyle że nie zbiera książek, ale niemi handluje. Nie interesują go zwykła pozycja, jakie zazwyczaj widuje się w antykwariatach. Dean szuka prawdziwych pereł, które może sprzedać za grubą kasę. To książki warte niekiedy nawet kilkanaście tysięcy dolarów, białe kruki, pierwsze wydania, często jeszcze z czasów pierwszych maszyn drukujących. Poznajemy go w momencie, kiedy wycenia księgozbiór jednego z cenionych kolekcjonerów. Jak to Corso nie jest do końca uczciwy i wyłudza za „drobne” piękne i niezwykle cenne wydanie „Don Kichota” Ibarry.

W świecie Deana Corso pewnego dnia pojawia się jeden z najbardziej znanych kolekcjonerów – Boris Balkan (Frank Langella). Daje Deanowi spora sumę pieniędzy w zamian za wykonanie pewnego zlecenia. Ma porównać trzy wyjątkowe egzemplarze książki, kolekcjoner podejrzewa bowiem, że tylko jeden z tych ocalałych do współczesnych czasów egzemplarzy jest oryginałem, który? Jeden jest w posiadaniu Borisa Balkana, druga książka to własność Victora Fargasa (Jack Taylor), trzecia z kolei należy do bogatego zbioru baronowej Kessler (Barbara Jefford). Dean Corso wpada na ciekawy trop. Jak się okazuje, wszystkie książki się od siebie różnią ilustracjami. Niektóre sygnowane są inicjałami autora, kilka jednak oznaczonych jest inicjałami LCF. Kto jest ich twórcą? To śmieszna, ale Corso podejrzewa, że mowa tutaj o samym Lucyferze, książka bowiem dotyczy iście diabelskiej tematyki, to legendarne „Ars Diavoli”. Sprawa zaczyna się komplikować, kiedy Dean Corso stwierdza, ze jego śladem podąża tajemnicza nieznajoma dziewczyna (Emmanuelle Seigner) oraz zona poprzedniego właściciela książki znajdującej się w posiadaniu Corso – Liana Telfer (Lena Olin) wraz ze swoim gorylem. W tajemniczych okolicznościach zamordowani zostają także Victor Fargas i baronowa Kessler. Nieczyste zamiary ma także i sam Boris Balkan, który zaczyna żądać od Corso trudnych rzeczy, nawet tych wykraczających poza granice prawa.

„Dziewiąte wrota” to szalenie mroczny, aczkolwiek niezwykle klimatyczny film. To doskonała adaptacje wspaniałej powieści pisarza z Sewilli. Roman Polański ma się w tym wypadku czym poszczycić, choć może nie aż tak bardzo, wszak „Dziecku Rosemary” z 1967 roku trudno będzie dorównać współczesnym dziełem – mimo fantastycznej kreacji Johnny`ego Deepa.