Przy wielu konstrukcjach używa się śrub. Często trudno sobie wyobrazić skręcenie danego elementu bez wykorzystania takich wkrętów. Zazwyczaj trzeba się wówczas posłużyć kluczem tak, aby śruba dobrze trzymała. Ważne jest jednak to, by nie przekręcić gwintu.

Niekiedy podczas wkręcania takiej śruby pomocna okazuje się tak zwana kontra z drugiej strony, na nakrętce. Tu warto jednak się dowiedzieć, że nie zawsze klucz będzie niezbędny przy skręcaniu elementu. Wśród śrub można bowiem wyróżnić tak zwane motylkowe, które to posiadają ?skrzydełka? i wówczas to za pomocą dłoni można taką śrubę dokręcić. Praktyczne też okażą się podkładki.

Jeżeli natomiast chodzi o nakrętki, to tu można wspomnieć o różnych ich typach. O ile gwint wewnętrzny nie stanowi tutaj głównej różnicy, o tyle już kształt zewnętrzny takiego elementu ma duże znaczenie. Tak jak jest to w przypadku śrub i tutaj niezbędny może okazać się klucz. Wówczas to wszystko zależy od kształtu nakrętek, bo trzeba do nich dopasować odpowiedni klucz. Dlatego wyróżniamy tu między innymi te tulejowe na imbus, jak i zrywalne, najczęściej sześciokątne.