Na wybór sposobu ogrzewania naszego lokum decydujemy się przede wszystkim ze względu na koszty, jakie on generuje. W ocenie uwzględniamy także sposób i komfort użytkowania danego systemu ogrzewania. Do nowoczesnego domu nie wybierzemy przecież kotła, którego trzeba co chwilę kontrolować lub, co gorsza, ładować paliwo.

Ogrzewanie domu to także koszty związane z dotransportowaniem danego paliwa do domu, a także pora jego zakupu. Inne ceny występują na rynku, gdy kupujemy zapasy w lato, a inne w okresie grzewczym. Kotły węglowe powodują, że koszty ogrzewania są najniższe z możliwych. Jak już jednak wcześniej wspominaliśmy są one mało wygodne, trzeba je kontrolować i mieć miejsce do składowania paliwa. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że możemy obniżyć koszty eksploatacji do minimum (wyniki bardzo podobne do tych, które generują kotły węglowe) i mieć zapewnione wysokie bezpieczeństwo i przyjemność korzystania. Możemy to osiągnąć za pomocą kompilacji kotła gazowego i instalacji solarnej. Oczywiście będziemy musieli zainwestować większą sumę pieniędzy na początku, jednak jest to inwestycja na lata, która z pewnością się opłaci.

Porównanie cen ekogroszku i gazu ziemnego na przestrzeni lat jasno wskazuje, że granulat drożeje znacznie szybciej, a dodatkowo niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne. Aby uchronić się przed szkodliwym wpływem węgla w przypadku, gdy zainstalowanie kotła gazowego nie jest możliwe, warto postawić na drewno czy olej opałowy. Pompa ciepła to także bardzo korzystne wyjście z tej sytuacji. Kotły na gaz płynny zaś okażą się strzałem w dziesiątkę, wtedy, gdy istnieją plany podłączenia danego budynku do sieci gazu ziemnego. Wtedy należy dokonać przezbrojenia, a następnie cieszyć się z dobrego wyboru.

Jeszcze jednym powodem, dla którego warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań (kondensacyjne kotły gazowe, instalacje solarne, pompy ciepła) są rychłe zmiany, które mogą zostać narzucone przez Unię Europejską, związane z wprowadzeniem norm ograniczających emisję zanieczyszczeń w lokalnych źródłach ciepła.