Inspiracje: moda w stylu lat 60-tych

Ubieranie się w stylu lat 60-tych jest modne. Dlatego postanowiliśmy nieco przybliżyć styl owych czasów i znaleźć jemu dzisiejszą modną alternatywę.

Lata 60-te można podzielić na kilka okresów, w których królowały różne trendy (oczywiście nie ma sztywnych podziałów, wszystkie one przeplatały się i współistniały):

1. Styl późnych lat 50-tych (garnitur Channel i obszerne spódnice);

2. Spódniczki mini i krótkie fryzury (Vidal Sassoon);

3. Styl Mods;

4. Hipisowski styl (kolorowe korale i długie, luźne sukienki).

Jeśli chodzi o modę męską, to na początku królował klasyczny garnitur, następnie – styl włoski w postaci wąskich spodni, cienkich krawatów i wąskich kalp marynarek, a na koniec lat 60-tych najmodniejszym ubraniem były dzwony, szersze krawaty i klapy marynarek.

Butterick lata 60-te vs Carolina Herrera 2011

Ach te lata 60-te!

Do połowy 60-tych nie było znacznych zmian w ubiorze. Nadal bardzo popularne były garnitury Channel triumfujące w latach 50-tych. Niewielka zmiana dotyczyła tylko długości spódnicy, można było założyć już nieco krótszą.

Simplicity lata 60-te vs Chanel 2011

Mini, mini…

Spódniczki mini pojawiły się niespodziewanie w 1965 roku. Stały się szybko bardzo popularne i zawładnęły sercami kobiet i mężczyzn, którzy chętnie patrzą na kobiety w mini do dziś.

W roku 1966 spódnicę mini można było kupić prawie w każdym modnym butiku. Według The London Spy, na modny zestaw 1966 składały się: jaskrawożółta, krótka tunika (bez rękawków) i pomarańczowe buty. Przecież właśnie te kolory stanowią modny trend tego sezonu (wiosna-lato 2011) i będą modne jeszcze jesienią (jesień-zima 2011/2012).

Do spódnic mini dołączyły sukienki mini w jasnych kolorach z geometrycznymi wzorami oraz z motywem kwiatów. Zabawne! Przecież to jest właśnie modne w tym sezonie!?

Takie luźne, krótkie sukieneczki były noszone i popularne do końca lat 60-tych, ponieważ nie każdy chciał poddać się hipisowskiej rewolucji.

Simplicity lata 60-te vs Barbara Tfank 2011 & Alexandre Herchcovitch 2011

Styl Mods

Mods to subkultura młodzieżowa, która powstała w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Mods ubierali się dość oryginalnie. Nosili ubrania angielskich marek jak Merc, Fred Perry, Ben Sherman oraz wojskowe płaszcze z kapturami, do których bardzo często przyszywali naszywki z motywami brytyjskimi. Szokowali wszystkich jaskrawymi kolorami i prowokującym wyglądem.
Ona:

sukienki skrojone na kształt litery A;
kolory: butelkowa zieleń, granat, szary, bordowy;
spódnice sięgające minimalnie za kolano;
wzory: paski lub figury geometryczne;
buty na małym obcasie (do 1,5 cm) lub płaskie;
spodnie swobodnego kroju;
koszulki trykotowe z krótkimi rękawami;
płaszcze przeciwdeszczowe lub skórzane o długości 3/4.

On:

kaszmirowe i wełniane blezery i kardigany;
sweter z golfem lub z wycięciem typu „serek” (V);
kolory: butelkowa zieleń, granat, szary, bordowy;
winklepickers – ostre na końcach buty, dosłownie, ze szpiczastym zakończeniem (najlepiej skórzane);
marynarki z wąskimi klapami (styl włoski);
wąskie krawaty;
spodnie z prostymi nogawki, jednokolorowe;
koszulki bawełniane typu polówka w bardzo odważnych kolorach lub/i z wzorami.

McCall’s lata 60-te vs Yigal Azrouel 2011 & Barbara Tfank 2011

McCall’s lata 60-te vs Marc Jacobs 2011

Hipisowska moda

Styl Mods był popularny aż do roku 1965. Zaczął ten styl wypierać styl Hippy. Początkowo dwa style łączono, ale już w roku 1967 krótkie sukienki zastąpiono sukienkami maxi. Modne było nosić długie proste, nieco rozczochrane włosy i brody. Modny zrobił się trend „Flower power”.

Simplicity lata 60-te vs Anna Sui 2011 & Alice+Olivia 2011

Modne fryzury lat 60-tych

Lata 60-te to nie tylko ubrania, lecz wszystkim dobrze znane fryzury. Każdy, kto kojarzy lub pamięta Audrey Hepburn, będzie również pamiętał jej fryzurę typu Beehive, która królowała w latach 1960-1965.

Do połowy lat 60-tych za bardzo modną fryzurę uznawano fryzurę typu Flip. Bardzo efektownie wyglądające uczesanie wymagało dużych nakładów pracy oraz dużej ilości lakieru, który lądował na włosach. Z kolei panie, których męczyło wylewanie na głowę niezliczonej ilości lakieru, pewnie posiadały fryzurę typu Pixie (krótko ścięte włosy). Zaś pod koniec lat 60-tych wraz z hipisowskim stylem powróciła naturalność – długie rozpuszczone włosy.

Fryzury lata 60-te

McCall’s lata 60-te vs Victoria Beckham 2011 & Z Spoke by Zac Posen 2011

Na lata 60-te możemy wystylizować również swojego pupila 🙂