Każdy z nas lubi odmienny typ filmów. Jedni wzruszają się przy komediach romantycznych, inni przeżywają największe emocje oglądając thrillery z Brucem Willysem w roli głównej. Jeszcze inni natomiast najbardziej lubią dreszczyk (a czasem prawdziwy dreszcz!) emocji, który wywoływany jest dobrym horrorem. Jeśli chodzi o ten gatunek filmów, to można pisać o nich w nieskończoność. Pierwsze filmy tego typu powstały już na początku rozwoju przemysłu filmowego (przełomu XIX i XX wieku), a choć dzisiaj często bardziej śmieszą niż straszą, w przeszłości wywoływały niezwykłe reakcje u widzów. Jaka jest tematyka horrorów? Film z gatunku horroru może być właściwie o wszystkim – konwencja horroru może się pojawić np. w nawiązaniu do inwazji kosmitów, ale też do przygód przedszkolaków, czy też przeprowadzki do nowego domu młodego małżeństwa. Reżyserzy mają bardzo wiele pomysłów – dotyczą one oczywiście nie tylko tematyki filmów, ale także rozmaitych środków, które mają wywołać pocenie się dłoni, nerwowe rozglądanie się za włącznikiem światła, obawę przed ciemnością – w skrócie strach.

Z pewnością wielu z nas zastanawia się, który z wszystkich horrorów, jakie powstały dotychczas jest najstraszniejszy. Oczywiście nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każdy inaczej odbiera filmy i to, co jednych straszy, innych może np. irytować. Można jednak spróbować znaleźć najstraszniejszy z horrorów i przywołać kilka tytułów, które naprawdę robią wrażenie i wpisały się do klasyki gatunku. Przykładowo, bardzo wiele strasznych horrorów, które zdobyły uznanie odbiorców, to filmy nakręcone w oparciu o powieści Stephena Kinga. Takie tytuły, jak Carrie i Lśnienie z pewnością są znane nie tylko wśród miłośników gatunku. Co wpływa na to, że filmy te tak znakomicie spełniają swoją rolę? Przede wszystkim niezwykła gra aktorska (także wspaniale dobrani odtwórcy ról), a także muzyka i oczywiście znakomity scenariusz. Z pewnością wiemy, że nawet bardzo dobra książka może przełożyć się na kiepską realizację filmową, jeśli zabraknie dobrego scenarzysty. Film Lśnienie przez bardzo wiele osób jest uznawany za jeden z filmów najbliższych idei idealnego horroru. Jeśli chcecie się naprawdę przestraszyć film ten jest z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem.

Wspomniane horrory miały więcej wspólnego z horrorem psychologicznym, gdzie napięcie wywołane perfekcją prowadzonej akcji wywołuje bardzo intensywne reakcje strachu. Oprócz takich horrorów można jednak wyróżnić także inne, nieco mniej subtelne. Wyróżnia się takie rodzaje horrorów jak gore. Ten rodzaj filmów wyróżnia się bardzo dużą ilością brutalnych scen, krwi, wnętrzności itp., których obrazy nie są oszczędzane widzom. Przykładem horroru z serii gore jest popularna w ostatnich latach seria filmów Piła. Bardzo wiele horrorów odnosi się również do zjawisk nadprzyrodzonych, paranormalnych, częstą tematyką takich filmów jest np. opętanie przez diabła. Świetnym przykładem takiego filmu jest Omen z 1976 r., w którym ogromne wrażenie na widzach robi narastające napięcie i klimat filmu.