„Dexter” to Amerykańską produkcja telewizyjna wyprodukowana przez stację Showtime i bijąca rekordy popularności. Serial powstał na podstawie kanwie powieści Jeffa Lindsaya „Demony Dobrego Dextera” w 2006 roku. Jak do tej pory powstało już 7 sezonów, a seria 8 jest już zapowiedziana. Jak do tej pory każdy na sezon składało się z 12 odcinków około 45 minutowych.
Kim jest Dexter Morgan?

Tytułowy bohater Dexter Morgan, jest laborantem analizy krwi, pracuje dla Policji w Miami wraz z siostrą Debrą Morgan, która jest funkcjonariuszem policji. Praca w Policji to ich rodzinna tradycja. Dexter na co dzień, ułożony, życzliwy i dokarmiający pączkami współpracowników ukrywa przed światem swoje drugie oblicze. Zimne, bez emocji i mordercze. Za dnia przykładny obywatel. W nocy seryjnym zabójca, ścigający innych seryjnych zabójców. Tak jest, tytułowy bohater serialu ściga jedynie tych, którzy wymykają się wymiarowi sprawiedliwości i dzięki niedopełnionym procedurom lub brakom dowodów unikają odpowiedzialności za popełnione czyny. Co ciekawe, imię bohatera w tym kontekście jest ironiczne, „dexter” po łacinie znaczy „prawy”, „praworządny”. Dexter sam siebie uważa za „Mrocznego Obrońce” Miami. Nie koniecznie jednak jest tak odbierany przez innych.
Czym skorupka za młodu

Przeszłość głównego bohatera to główny powód i zaczyn, przez który obecny dorosły Dexter jest tym kim jest. Na początku serialu wiadomo, iż jako kilkuletnie dziecko został adoptowany przez policjanta Harry’ego. Adopcja nastąpiła po traumatycznym zdarzeniu z życia chłopca. Jego ojczym dostrzega zmiany w Dex’ie i postanawia wykorzystać je dla czynienia dobra. Wpaja w syna pewien kodeks zachowań zwany też „Kodeksem Harrego”. W swoim dorosły życiu Dexter musi zmierzyć się z życiem swoim i innych by poznać swoje przeznaczenie. Jego stałym problemem są emocje, które jedynie naśladuje, z trudem odnajduje w sobie jakiekolwiek własne uczucia.
Sezon 1

Pierwszy sezon, pokazuje nam początkowo jedynie działanie Dextera, przybliża nam postać by w pewnym momencie uderzyć coraz większą dawką informacji o przeszłości samego głównego bohatera którą poznajemy wraz z nim. Coraz bardziej rozumiemy jak przeszłość go ukształtowała.