W chwili obecnej na rynku materiałów budowlanych i dodatków wnętrzarskich stopniowo znów powraca się do bardziej naturalnych rozwiązań. Oczywiście naturalne materiały jak drewno czy kamień często oznaczają poważne wywindowanie ceny całej inwestycji w górę, więc niejednokrotnie elewacje drewniane zastępowane są klasycznymi i sprawdzonymi rozwiązaniami z pogranicza chemii budowlanej i biotechnologii.
Wykonanie całej inwestycji przy zastosowaniu naturalnych materiałów oczywiście byłoby bardzo niepraktyczne, ale pojedyncze elementy wykończeniowe lub dekoracyjne jak donice ogrodowe wykonane w marmurze, kolorowym kamieniu albo drewnie, są już powszechnie spotykane. Bardzo często po takie dekoracyjne rozwiązania na mniejszą skalę sięgają ludzie posiadający własną nieruchomość czy ogród.
Ważnym jest, aby drewno służące do hodowania roślin lub wystawione na regularne opady atmosferyczne, dodatkowo zabezpieczyć przed szkodliwym ich działaniem. Najlepiej nadadzą się do tego celu odpowiednie lakiery i bejce czy impregnaty.