Uczmy dzieci czytać książki. To jeden z najważniejszych obowiązków rodzicielskich. Rodzice często ignorują ten ważny element wychowania swoich dzieci. Często taką postawę biorą ze swoich rodzin, w których ich rodzice także nie interesowali się książkami, ale bardziej zarabianiem pieniędzy. Dlatego taki zły wzorzec przenosi się na kolejne pokolenia. Trzeba jednak jak najszybciej ten okropny łańcuch tradycji nieczytania przerwać. Musimy czytać dzieciom bajki, nie tylko na dobranoc. Pokażmy im jak wiele można się z książek nauczyć, ale także jaka to jest fantastyczna zabawa. Dzięki temu zachęcimy je do poznawania książek i gdy pójdą do szkoły nie będą mieć problemów z czytaniem i rozumieniem lektur. Powinniśmy także dawać im dobry przykład, sami czytając książki. Ciekawym doświadczeniem będzie nasz kontakt, być może pierwszy nieprzymusowy kontakt z książką. W każdym razie na pewno warto się tym zainteresować, by wychować mądre i inteligentne dziecko.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że książki rozwijają wyobraźnię. Współczesnym dzieciom brakuje rozwiniętej wyobraźni. Często nie potrafią sami wymyślać jakichś opowieści, historyjek i każda praca związana z kreatywnością stanowi dla nich problem. Jest to niezwykle ważny problem, bo dotyczy szerokiej grupy dzieci. Problem jednak tkwi w czymś niezwykle prostym, okazuje się, że wszystko przez to, że nie czytamy dzieciom książek w dzieciństwie. Nie wiemy nawet jak bardzo ważne jest czytanie dzieciom. Nie tylko pomaga im w nauce mówienia, ale także pozwala na rozwijanie swojej wyobraźni. Bajki mają morały, kształtują postawę moralną, pokazują wzorce zachowań, a więc doskonale wychowują dziecko poprzez zabawę, bo przecież słuchanie opowieści o smokach, księżniczkach i krasnoludkach jest przede wszystkim zabawą. Dlatego postarajmy się jak najwięcej dzieciom czytać, kupujmy z nimi książki, pokażmy bibliotekę miejską, żeby już od wczesnego dzieciństwa przyzwyczaiło się do obcowania z tym wielkim skarbem, jakim jest właśnie książka. Nie da się ukryć, że książki jak nic innego rozwijają wyobraźnię dziecka.

Ważnym elementem życie literackiego naszych pociech są lektury szkolne. Okazuje się, że często ludzie jedynie w tym okresie swojego życia do książek zaglądają. Ale tak samo jak kiedyś, tak i w dzisiejszych czasach książek do szkoły często się nie czyta, zwłaszcza, gdy są grube. Uczniowie, ale także niestety i ich rodzice, z góry zakładają, że lektury szkolne są nudne. Takie założenie od razu zniechęca do czytania i sprawia, że nie chce nam się nawet książki wypożyczyć. Dlatego pierwszym krokiem powinna być zmiana nastawienia u rodziców. Zamiast zniechęcać dzieci do lektur, powinny im wyjaśnić, co te książki mają w sobie wartościowego i dlaczego warto je czytać. Okazuje się, bowiem, że dzieci nie znają nawet tych książek, a w swoich ocenach opierają się na obiegowych niezbyt pochlebnych opiniach. Następnie szkoła powinna trochę odejść od schematycznego nauczania o lekturach, żeby zaciekawić, a nie tylko odbębnić zaplanowaną lekcję.