Suknia ślubna w różnych kulturach

0
1026
4/5 - (1 vote)

Wyjątkowy dzień ślubu przez wiele kobiet kojarzony jest przede wszystkim (prócz oczywiście uroczystego zawarcia przysięgi miłości) z wystąpieniem w pięknej, białej sukni. Wybór kreacji wielu narzeczonym sprawia nie lada kłopot i wiąże się ze spędzaniem czasu w salonach, licznymi przymiarkami, poszukiwaniem wymarzonego modelu…

Czym wyróżnia się suknia ślubna, że przywiązujemy do niej tak wielką wagę?

Zrozumiałe jest, że w uroczysty dzień ślubu panna młoda chce wyglądać wyjątkowo pięknie. To oczywiście jest podstawą rozwoju całego przemysłu ślubnego, który nieraz zaskakuje swoje klientki niezwykłymi rozwiązaniami stylistycznymi. Niezależnie od kraju czy kręgu kulturowego, suknia ślubna wyraźnie różni się od sukni noszonych w trakcie innych uroczystości, a przyszłe panny młode są w stanie wydać duże sumy pieniędzy, by w ten jedyny dzień wyglądać prawdziwie zjawiskowo.

W historii suknie ślubne nie zawsze były podobne do modeli znanych z dzisiejszych ślubów. Wśród wyższych warstw społeczeństwa bardzo powszechne były wyróżniające się bogactwem suknie w wielu różnych kolorach (niekoniecznie białe). Suknie te wyróżniały się także drogocennymi materiałami i dodatkami. W trakcie ślubów niższych klas społecznych, panna młoda ubierana była po prostu w najlepszy strój, jakim dysponowała. Biały kolor sukien ślubnych pojawił się dopiero w XIX wieku i stopniowo upowszechniał wśród panien młodych.  Obecnie jest jednym z najpopularniejszych kolorów (różne odcienie bieli i ecru) i rzadko kiedy ustępuje bardziej odważnym zestawieniom kolorystycznym (czerwieni, błękitom, beżom itp.). Z czasem biel sukni ślubnej zaczęła być uznawana za symbolikę dzieciństwa, młodości, a także dziewictwa panny młodej.

Biel sukni ślubnej jest standardowym rozwiązaniem w kulturze europejskiej i amerykańskiej, w krajach azjatyckich królują inne kolory. Przykładowo, w Chinach suknie ślubne bardzo często są czerwone (kolor ten symbolizuje szczęście i pomyślność), a w Indiach – czerwony lub zielony. Co ciekawe, w krajach azjatyckich suknie ślubne często nawiązują do tradycyjnych strojów w danym kraju i tak na przykład w Indiach, panna młoda idzie do ślubu w pięknym ślubnym sari. Japońskie oficjalne wzory sukien ślubnych również znacząco odbiegają od tych, które widzimy w salonach i na wybiegach. Suknie takie nawiązują do japońskiego kimona.