Trafione prezenty dla państwa młodych

0
853
2/5 - (1 vote)

Prezenty ślubne można tak naprawdę rozpatrywać z dwóch perspektyw – z perspektywy ofiarodawcy (gości weselnych) i z perspektywy państwa młodych. Te dwa punkty widzenia niekoniecznie są zbieżne, choć ich podobieństwo jest bardzo ważne. Wówczas goście nie będą mieli problemów z kupieniem prezentu, który ucieszy i przyda się młodym. Jak więc kupować prezenty ślubne? Jak przekazać gościom, jakie upominki sprawią nam największą przyjemność?

Jeśli chodzi o punkt widzenia państwa młodych, to możemy zastosować kilka sprawdzonych metod, za pomocą których poinformujemy gości o naszych potrzebach.

  • W trakcie wręczania zaproszeń (możemy dodać także krótką adnotację do treści zaproszenia), delikatnie informujemy gości na jakie prezenty liczymy. Często młodzi mówią gościom wprost, że bardzo dziękują za kwiaty, ale zamiast ślubnych wiązanek (które przecież sporo kosztują!) woleliby otrzymać butelki wina, dobrą książkę, płytę lub kupony totolotka. Jeśli chcemy, by nasze wesele prócz naszej radości służyło także wyższym celom, możemy poprosić gości, by zamiast kwiatów, win itp. przynieśli żywność, koce itp., które zostaną przekazane do schroniska dla zwierząt lub też np. pomoce szkolne dla ubogich rodzin. Warto wówczas porozumieć się wcześniej z konkretną organizacją – będziemy mogli wówczas liczyć na pojawienie się jej przedstawicieli na naszym ślubie (lub po nim) i pomoc w transporcie zebranych rzeczy, czy funduszy.Dobrym pomysłem jest również prowadzenie przez państwa młodych tak zwanej listy prezentów, którą przechowuje świadek lub też zamieszcza się ją w internecie (gwarantuje do łatwy i szybki do niej dostęp). Na takiej liście prezentów możemy przedstawić szeroki wybór prezentów, jakie chcielibyśmy dostać na ślub, a nasi goście wybierają dany przedmiot i zaznaczają, że zobowiązują się do jego zakupu. Oczywiście przy tworzeniu takiej listy musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza dotyczy wyraźnego zróżnicowania cen prezentów, ponieważ nie możemy liczyć na to, że wszyscy goście kupią nam drogie sprzęty gospodarstwa domowego. Wśród prezentów powinny być także tańsze opcje, takie jak pościel, prześcieradła, kieliszki, czy też gry planszowe i ramki na fotografie. Druga kwestia dotyczy dokładnego opisania oczekiwanego prezentu, bowiem gość niekoniecznie może trafić w nasz gust, mimo znacznej pomocy listy. Zamiast więc pisać np. toster, możemy napisać także konkretną firmę, model i ewentualne funkcje.
  • Z punktu widzenia gości weselnych kupowanie przez nich trafionych prezentów ślubnych może wyglądać następująco:
    • Jeśli młodzi udostępnili listę prezentów – nie ma problemu. Goście wybierają rodzaj prezentu odpowiadający ich budżetowi i możliwościom.
    • Można także zapytać młodych wprost, czy mają jakieś konkretne życzenia – jeśli odpowiedzą, nie będziemy musieli się głowić nad odpowiednim prezentem.
    • Jeśli nie mamy możliwości zapytać młodych o to, co chcieliby dostać, warto sprezentować im gotówkę. Z pewnością przyda się ona młodym ludziom, którzy dopiero rozpoczynają wspólne życia, nie tylko po to by urządzić dom, ale także po to, by móc np. spłacić wesele. Jeżeli mamy pewność, że młodzi dopiero urządzają własne mieszkanie, dobrym pomysłem będzie również zakup bonu towarowego, np. do Ikei.