Wesele z dziećmi – dlaczego animator na weselu jest potrzebny?

0
825
5/5 - (1 vote)

Krzyczące, biegające po sali i między stołami dzieci to widok, którego nie chcielibyśmy często oglądać na naszym weselu. Jeżeli już organizujemy przyjęcie, na które zapraszamy również najmłodszych, powinniśmy pomyśleć w jaki sposób uatrakcyjnić im ten wieczór. Pozwoli to nie tylko na to, żeby dzieci dobrze się bawiły, ale również na umożliwienie dobrej zabawy dorosłym, szczególnie rodzicom maluchów.

Organizowanie wesela to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Liczba spraw, o których trzeba pomyśleć wcale nie jest mała, ale i tak część nowożeńców zapomina o bardzo ważnej rzeczy – zorganizowaniu zabawy dzieciom. Chociaż niektóre pary wolą zapraszać gości bez ich pociech, bardzo często nie chcą ryzykować tym, że część osób zrezygnuje z zabawy, ponieważ nie będą mieli nikogo, kto w tym czasie zająłby się dziećmi. Dlatego kilkulatki stawiają się na weselach i, cóż powiedzieć, zazwyczaj się nudzą.

Znudzone dzieci po jakimś czasie znajdują sobie zabawy same, które jednak nie zawsze są dobrze odbierane przez gości – są hałaśliwe, niebezpieczne lub po prostu przeszkadzają. Niektóre domy weselne oferują osobne pomieszczenie dla dzieci, w którym te mogą zająć się malowaniem lub oglądaniem filmu. Przy zamawianiu sali warto więc zapytać właścicieli, czy posiada ona pomieszczenie przystosowane dla najmłodszych.

Czasami jednak sam dziecięcy kącik nie wystarcza. Dzieci może być zbyt dużo lub są aż nazbyt aktywne i energiczne, więc siedzenie grzecznie w małej salce nie jest dla nich. W takim wypadku warto na tę noc zatrudnić animatora, który zajmie się rozładowaniem nadmiaru tej energii, a przy okazji zapewni dzieciom świetną zabawę. Zatrudnienie animatora jest więc potrzebne, żeby móc w spokoju bawić się z dorosłymi gośćmi, ale jednocześnie nie zapominać o przyjemności najmłodszych uczestników przyjęcia.

Czym zajmie się animator?

Przede wszystkim organizuje dzieciom czas w kreatywny sposób. To nie jest czytanie bajek i włączenie filmu, albo zaproszenie do gry w chowanego. Animator najczęściej przychodzi przebrany, na przykład za księżniczkę albo pirata, i włącza dzieci do zabawy w odzwierciedlanie ról, organizuje mini teatrzyk – czasami takie małe przedstawienie można nawet sprezentować pozostałym gościom! To nie wszystko, często animatorzy przywożą ze sobą całe zaplecze. To mogą być rekwizyty, gry lub farbki, które niedługo później staną się rewelacyjnymi maskami na twarzach dzieci.

Jakie są jeszcze propozycje animatorów?

To na przykład wprowadzenie w klimat wesela. Dzieci malują laurki, biorą udział w konkursach, w których celem jest odgadnięcie weselnych tradycji. Często najmłodsi przygotowują specjalny prezent dla pary młodej – bukiet, piękny obraz lub cokolwiek innego, co tylko podsunie im wyobraźnia. Dzięki wspólnym zabawom najmłodsi integrują się ze sobą. Szaleją na parkiecie, a także na zewnątrz, jeśli pogoda jest odpowiednia, zachęcają do zabawy innych uczestników wesela, przygotowują własny układ taneczny. Mogą również recytować wierszyki w czasie przerw muzycznych. A to tylko niektóre z propozycji zawodowych animatorów.

Zatrudniając taką osobę możecie mieć pewność, że dzieci na weselu spędzą czas na samych przyjemnościach i zabawie. Pamiętajcie jednak o tym, żeby przed przyjęciem porozmawiać z animatorem – najważniejsza jest kwestia tego w jakim wieku są dzieci i ile ich będzie na weselu. Dzięki temu osoba, którą zatrudnicie, będzie mogła przygotować zabawy odpowiednie do wieku.
Niestety zatrudnienie animatora nie jest sprawą tanią, można jednak wrzucić ten wydatek w weselny budżet – ceny zaczynają się od 500 złotych za 3 godziny, a za całą noc dochodzą nawet do 1000 złotych.

Warto jednak zastanowić się nad tym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli przewidujemy, że dzieci na weselu będzie więcej. W przypadku, gdy na sali będzie bawić się tylko troje najmłodszych – można zawierzyć ich opiekę rodzicom albo pomyśleć o opiekunce, która za godzinę pracy zażąda zdecydowanie mniejszą stawkę niż animator. Jest to sprawa, którą warto przemyśleć już na początku, rezerwując salę. Na etapie zapraszania gości, kiedy już mniej więcej będziecie wiedzieli ile dzieci pojawi się na weselu, można zarezerwować animatora.