5/5 - (2 votes)

Gdy myślimy o pielęgnacji włosów, to na ogół jest to dbanie o swoje kosmyki, stosowanie odpowiednich kosmetyków i delikatna stylizacja. Jednak to nie wszystko, bo liczy się także skóra głowy, która może być równie problematyczna, co pielęgnacja włosów. Jakie są najczęstsze problemy ze skórą głowy, którą mogą powodować jej złą kondycję? Przeczytaj jak sobie z nimi radzić.

Budowa skóry głowy i najczęstsze problemy w tym obszarze

Skóra głowy ma dużo gruczołów łojowych, a także mieszków włosowych. Zawiera aż 3 warstwy, takie jak naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Skóra głowy może mieć kilka różnych problemów, które wymagają zupełnie innego podejścia w pielęgnacji. Popularny problem to sucha skóra głowy, a dzieje się tak głównie wtedy, gdy produkcja łoju jest zaburzona. Tak samo na skutek zanieczyszczeń i szkodliwego promieniowania UV. Sucha skóra głowy towarzyszy również niektórym chorobom, takim jak łuszczyca skóry głowy, gdzie odczuwa się mocne swędzenie. Kolejny problem skórny, występujący w rejonie głowy, to zbyt duże przetłuszczanie się tej okolicy. Gdy praca gruczołów łojowych jest nasilona, to wtedy włosy są również szybciej przetłuszczone i trzeba je częściej myć. Inne znane dolegliwości to łupież skóry głowy, ale także wypadanie włosów. W każdym z tych przypadków trzeba zastosować indywidualne leczenie, oparte na pomocy trychologa i odpowiednio dobranych kosmetykach.

Wybrane choroby suchej skóry głowy – łuszczyca

Skóra głowy może być narażona na różne choroby, które znacznie utrudniają pielęgnację tego obszaru i wymagają specjalnych dermokosmetyków lub leków na receptę. Jedną z takich przypadłości jest łuszczyca skóry głowy, która jest chorobą dość trudną do zdiagnozowania i nie poddającą się powtarzalnym metodą leczenia. Łuszczyca skóry głowy jest chorobą autoimmunologiczną o nieznanym pochodzeniu, która może mieć podłoże genetyczne. W przypadku łuszczycy, nie można stosować tradycyjnych szamponów dostępnych na półkach sklepowych, ale trzeba sięgnąć po coś specjalnego, odpowiedniego do nasilenia stopnia łuszczycy. Skóra głowy w łuszczycy jest sucha i ciągle się łuszczy, a duży problem to jej swędzenie. Kosmetyki z mocznikiem mogą być przydatne w nawilżaniu skóry głowy dotkniętej łuszczycą.

Najlepsze praktyki w pielęgnacji skóry głowy

Jest kilka wskazówek, które są bardzo przydatne w pielęgnacji skóry głowy. Po pierwsze, nie można spać z mokrą głową, bo może to powodować uszkodzenia włosów, a także powstawanie grzybów. Po drugie, należy zadbać o odpowiednią dietę, picie określonej ilości płynów, unikanie stresu, a także wysypianie się. Szampon to podstawowy kosmetyk do pielęgnacji włosów, jednak najważniejsze aby był naturalny i delikatnie oczyszczał skórę głowy. Często wspomina się o maskach do włosów, ale jak sama nazwa wskazuje, działają one tylko na włosy, nie na skórę głowy i w taki sposób należy je stosować. Co innego serum do skóry głowy, które działa bezpośrednio na skórę, a nie na włosy. W zależności od rodzaju skóry głowy, takie należy wybrać kosmetyki. Na przykład Wrażliwa skóra głowy potrzebuje kosmetyków kojących i łagodzące stany zapalne. Z kolei przetłuszczające się skóra głowy Wymaga pielęgnacji, która ma na celu uregulowanie pracy gruczołu w łojowych. Jeśli chodzi o słucham skórę głowy, to warto sprawdzić odżywcze serum lub odżywczy olejek, z takimi składnikami jak kwas hialuronowy, niacynamidy lub polimery.