Oprawa muzyczna na weselu to rzecz bardzo ważna, zespół lub DJ mają za zadanie zabawić gości i stworzyć niezwykłą atmosferę, dzięki której cała noc upłynie na tańcach, śpiewie i po prostu dobrej zabawie. Kto choć raz był świadkiem tego, jak nieprofesjonalny zespół przez zbyt długie przerwy lub nadużycie alkoholu w pracy potrafił zepsuć ten niezwykły dzień, wie, że wybór odpowiednich osób jest sprawą niebagatelną. Dlatego przed wyborem kapeli należy dobrze się zastanowić i już na samym początku sprecyzować swoje oczekiwania.
Jak ważna jest muzyka
Wybór zespołu na wesele musi się wiązać z tym, że młoda para doskonale wie, jakiej muzyki chce słuchać i do jakiej się bawić. A także z wiedzą na temat tego, do jakiej muzyki będą bawić się goście. Jeżeli na weselu narzeczeni spodziewają się przewagi osób starszych, warto pomyśleć o zespole, który popisowo wykonuje najbardziej klasyczne i znane wszystkim utwory. Jeżeli jednak większość gości to osoby młode, zespół, który w swoim repertuarze ma też skoczne, ale nowsze piosenki, będzie bardziej w cenie.
Nie wolno zapomnieć jednak o tym, żeby zwrócić uwagę na doświadczenie, które wcale nie musi iść w parze z rodzajem granej muzyki. Z reguły im bardziej doświadczona grupa, tym lepiej. Muzycy są już obeznani z niejedną uroczystością, a także wiedzą czego mogą spodziewać się po gościach. Wokalista ma również wiedzę, jak zachęcić do zabawy tych, którzy nie wychodzą na parkiet w pierwszej kolejności.
Czy warto ufać kapelom z polecenia?
Bardzo często rodzice lub znajomi będą polecać młodej parze ekipy, które już widzieli i słyszeli. Jest to oczywiście zasadna i pomocna opinia, im więcej pozytywnych komentarzy na temat danego zespołu, tym większa szansa, że faktycznie jest to grupa godna polecenia. Jednak najbezpieczniej jest zobaczyć zespół w akcji na żywo, dzięki czemu można już samemu określić, czy rodzaj prowadzenia imprezy oraz typ muzyki pasuje do oczekiwań.
Najlepszym sposobem, żeby się o tym przekonać jest umówienie się z zespołem, kiedy można obejrzeć ich występ. Profesjonalny zespół, który nie musi „wstydzić się” swojej pracy, chętnie wskaże narzeczeńskiej parze najbliższy wolny termin. Warto wtedy zwrócić uwagę właśnie na rodzaj granej przez nich muzyki, długość przerw, to czy w ich trakcie członkowie zespołu spożywają alkohol (jeśli tak, nie ma co zawracać sobie głowy tym zespołem), jak prowadzą przyjęcie i wokalista jest w stanie rozruszać gości oraz czy przyjmują zamówienia na konkretne piosenki. Wtedy przed własnym weselem, młoda para może „zamówić” piosenkę, która jest dla nich ważna.
Wybrać drogi czy tani zespół?
Nie oszukujmy się, profesjonalne kapele, które są w stanie zapewnić rozrywkę gościom na wiele godzin nie należą do najtańszych. Młoda para musi przygotować się na to, że za dzień grania trzeba będzie zapłacić około 4-5 tys. złotych. To normalna stawka zwłaszcza przy zespołach liczących ok. 5 członków. Trzeba również pamiętać o tym, że zespołowi należy zapewnić posiłek, napoje, a także nocleg i transport, jeżeli decyzja padnie na grupę z dalszej miejscowości lub całkiem z innego województwa.
Tańsze kapele zazwyczaj nie mają dużego doświadczenia lub pozytywnych opinii. Jednak nie warto skreślać i takich grup. Kto wie? Może niedawno założony zespół fanatyków instrumentów okaże się strzałem w dziesiątkę? Tak jak było wspomniane wcześniej – zawsze warto przesłuchać kapeli na żywo i dopiero wtedy wydać osąd.
O czym pamiętać, decydując się na zespół?
Przede wszystkim o tym, żeby podpisać umowę. Tylko dzięki niej będzie można egzekwować od zespołu wykonanie tego, do czego się zobowiązał. Nigdy też nie należy płacić pełnej kwoty za występ z góry. Nie wiadomo, co może się stać na weselu, a za usługę powinno płacić się po jej wykonaniu.
Ważne jest również ustalenie kwestii organizacji wesela z zespołem. Istotne jest to, czy kapela zagra podczas wyprowadzania panny młodej z domu, a także czy ma ustalony scenariusz wesela. Jeżeli tak, warto dowiedzieć się jak on wygląda i czy ewentualnie można w niego ingerować, żeby dostosować go pod siebie.