Utrzymaj w ryzach budżet na wesele

0
1024
4/5 - (1 vote)

Nie wydawaj na weselę więcej niż zostało zaplanowane

Zaplanowany został pewien budżet na urządzenie wesela, zatem staraj się go nie przekroczyć. Odpowiedni system uchroni Ciebie przed problemami. Korzystaj z kalkulatora budżetowego, który na bieżąco pokaże ile pieniędzy wydałeś na organizację wesela. Jeśli nie planujesz budżetu elektronicznie, to stwórz arkusz w Excelu. Budżet musi być pod ścisłą kontrolą, w przeciwnym razie zapłacisz o 30-50 procent więcej niż było to wstępnie zakładane. Nie jest to ani rozsądne, ani celowe postępowanie.

Następnie sprawdź jakie są ukryte koszty organizacji wesela. Sprawdź czy musisz płacić za nadgodziny fotografa, kelnerów, barmanów, itp. Pamiętaj, że nie zawsze próbny makijaż czy przymiarki ubrań są nieodpłatne. Czasem pierwsza usługa jest gratisowa, a za każdą następną trzeba płacić. Miej w pamięci, że wstążki, licencje, kartki i tym podobne drobne rzeczy mają swoją całkiem niemałą cenę. Kalkuluj, a tam gdzie można unikaj kosztów.

Jeśli Twój budżet rośnie to szukaj oszczędności. Kwiaty kupuj na ostatnią chwilę, parasolki w razie deszczu niech będą wydatkiem gości, a nie Twoim zobowiązaniem finansowym. Poprawki ubrań, naprawy wypożyczonej sukni ślubnej, pranie sukni przed wystawieniem jej na sprzedaż, zakup nowych butów, gdy poprzednie się rozpadną – takich wydatków na pewno nie unikniesz. Musisz je pokryć, nie masz innego wyjścia.

Bądź ostrożny z wydatkami na organizację ślubu i wesela – są to duże i nie zawsze celowe wydatki. Załóż osobne konto na ten cel lub utwórz rodzaj subkonta. Korzystaj z karty kredytowej, która daje Tobie możliwość oszczędzania na wesele – jest dobrze oprocentowana, ma rozsądny system rabatowy. Nie daj się kusić dodatkowymi wydatkami na kwiaty do butonierek dla panów czy drogie ozdoby dla panny młodej – w szaleństwie trzeba zachować pewien rozsądek. Im mniej wydasz, tym lepiej dla Ciebie. W końcu podróż poślubna kosztuje, a po powrocie z niej para młoda będzie miała sporo innych wydatków. Nie należy przesadzać z wydawaniem pieniędzy na organizację wesela – jest to najważniejszy dzień w życiu, ale po nim przyjdzie jeszcze wiele innych dni.