Organizacja przyjęcia weselnego jest długim i wymagającym poświęcenia procesem. Nie zawsze narzeczeni są w stanie załatwić wszystkie formalności sami. Dlatego nieoceniona w tym wypadku jest pomoc rodziców, którzy nie tylko wspomagają przyszłych małżonków finansowo, ale również swoimi pomysłami i często większą ilością wolnego czasu. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice zapominają, że ślub i wesele powinny zostać zorganizowane po myśli ich dzieci, nie ich samych.
Będzie po naszemu, ponieważ to my dajemy pieniądze
Ile razy przyszli małżonkowie słyszeli takie słowa z ust rodziców. Niestety często różnicom w poglądach winna jest głównie różnica pokoleń. Rodzice tak mocno angażują się w organizację wesela, że uważają je za „swoje” lub po prostu nie docierają do nich argumenty, że czasy się zmieniły i w organizacjach takich przyjęć, jak w każdej innej dziedzinie życia, pojawiły się nowe trendy.
Inne plany rodziców co do wystroju sali, rodzaju granej muzyki, sukni ślubnej czy scenariusza zabawy mogą skutecznie napsuć krwi narzeczonym. Zwłaszcza, jeżeli seniorzy są uparci i nieskłonni do zmiany zdania. Argument pieniężny jest wtedy najmocniejszym orężem w walce z wymyślnymi pomysłami młodych. Jednak trzeba pokusić się o rozmowę – rodzicom trzeba wytłumaczyć, że, po pierwsze, to już nie ich wesele, po drugie, że czasy się zmieniają i tak jak ewoluuje technika, tak samo jest z modą i organizacją imprez. Stosuje się inne rozwiązania w dekoracjach, rozłożeniu stołów, słucha się innej muzyki, a także szyte są inne suknie ślubne! Czasami jedynym wyjściem jest długotrwałe przekonywanie rodziców, że to właśnie para młoda, a nie oni mają być najszczęśliwsi w tym dniu.
Jak przekonać rodziców do swoich racji?
Jeżeli poglądy przyszłych teściów są bardzo zatwardziałe para młoda będzie musiała przygotować się na pójście na kompromisy. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że rodzice mają dobre chęci i, chociaż widzą świat, a w tym wypadku przygotowania do wesela, w nieco innym świetle, nie działają w złej wierze. Kluczem do sukcesu jest więc spokojna rozmowa i uznanie pomocy rodziców, w końcu poświęcają tym przygotowaniom również swój wolny czas i pieniądze.
Zanim jednak do rozmowy przystąpimy trzeba przygotować sobie solidne argumenty i, co najważniejsze, nie odpierać atakiem kontrargumentów rodziców. Przyznanie im racji i zaproponowanie własnego rozwiązania, w spokojnej atmosferze, może przynieść największe korzyści.
Jak powinni zachować się rodzice?
O zdroworozsądkowym podejściu do przygotowań wesela dzieci powinni pomyśleć również sami rodzice. Na nic zda się upartość i próba dążenia do osiągnięcia własnych celów. W czasie ślubu i wesela chodzi w końcu o najważniejszy dzień młodej pary, którego nie powinny przysłaniać rodzinne kłótnie na tle organizacji przyjęcia. To właśnie nowożeńcy powinni bawić się najlepiej, w otoczeniu muzyki, dekoracji i ludzi, których lubią i kochają.
Nie zawsze pomysły młodej pary są najlepsze, wtedy warto zaproponować jakieś rozwiązanie lub pomysł na przygotowanie tego w innej aranżacji. Nigdy jednak nie powinno być to wymuszane. Najbardziej liczy się bowiem wsparcie i konstruktywna krytyka, którą młodzi mogą wziąć pod uwagę lub nie.
Wilk syty i owca cała
Każda osoba zajmująca się organizacją wesela powinna pamiętać, że zarówno dla rodziców, jak i pary młodej ślub i wesele to bardzo ważne wydarzenie i przeżycie. Każdy chce mieć również w nim swój udział. Najważniejsze jest szczęście pary młodej – ślub jest kwestią indywidualną, więc powinien przebiegać tak, jak wyobrazili sobie to młodzi. Dlatego godzenie się na rozwiązania zaproponowane przez rodziców, które nie podobają się parze młodej, nie powinno mieć miejsca.
Młodzi mogą wysłuchać wszystkim rad i skorzystać z nich lub nie. Jeżeli rodzicom zależy na szczęściu młodych w tym dniu, pozostawienie im wszystkich decyzji może być najlepszym wyjściem z sytuacji. Wtedy i młodzi będą szczęśliwi i rodzice, którzy przyczynili się do tego, że ten ważny dzień udało się zorganizować jak najlepiej.