Weselny budżet bez tajemnic

0
961
4/5 - (1 vote)

Zaplanuj wydatki bez stresu i pośpiechu, działając metodycznie

Tworzenie budżetu na organizację ślubu i wesela wymaga przemyślanego sposobu postępowania. Jest to stresujące zadanie, ale można przyzwyczaić się do takich stresów. Odpowiedz sobie na poniższe pytania, a przygotowania do najważniejszej uroczystości w życiu przebiegną spokojnie oraz bez stresu.

Kto płaci za wesele?

Komunikacja jest sprawą kluczową. Podział weselnych wydatków należy przeprowadzić na samym początku. Czasami rodzina panny młodej ponosi większość wydatków, ale bynajmniej nie jest to regułą. Przeciętnie, według danych z badań socjologicznych, rodzice panny młodej opłacają 44 procent kosztów wesela, pan młody i panna młoda opłacają 43 procent, a rodzice pana młodego dokładają brakujące trzynaście procent do zapewnienia weselnych przyjemności młodej parze. Otwarta dyskusja pozwoli dobrze skomponować budżet, nie obciążając jednej osoby takim zobowiązaniem.

  • Po pierwsze, para młoda powinna porozmawiać z rodzicami o finansowaniu wesela.
  • Po drugie rodzice mogą nie przekazywać żadnych pieniędzy, ale sfinansować konkretne usługi – na przykład rodzice panny młodej zapłacą za catering, a rodzice pana młodego opłacą wynajęcie sali. Koszty organizacji podróży poślubnej mogą zostać podzielone w analogiczny sposób. Para młoda także powinna pokryć część kosztów, ustalając zaangażowanie finansowe między sobą. Przed wydaniem złotówek na ten cel koniecznie należy spisać jakiego rodzaju wydatki są niezbędne, a z których można zrezygnować. Oto przykładowa kompozycja budżetu: 48-50 procent budżetu pochłonie organizacja weselnego przyjęcia, sama ceremonia ślubna kosztować będzie 2-3 procent, kwiaty wymagają wydania 8-10 procent, na zespół muzyczny należy wydać 8 do 10 procent, kartki i zaproszenia kosztować będą 2-3 procent, a obrączki ślubne pochłoną także 2-3 procent. Około 5 procent budżetu należy zaplanować na nieprzewidziane wydatki, a 8 procent planuje się na wydatki inne od zapisanych. Takie zawsze się pojawią. Nie wolno zapomnieć o wydatkach na podróż poślubną.

 

Jak zaoszczędzić na organizacji wesela?

Oszczędzaj na drobiazgach, odłóż pieniądze na lokacie, zarabiając na nich, zanim je wydasz, sprawdź tylko kiedy można wypłacić fundusze niezbędne na organizację wesela. Nie kupuj drogich importowanych alkoholi na przyjęcie weselne. Suknię panny młodej i garnitur pana młodego wypożycz, a nie szyj specjalnie na tę okazję. Takie decyzje pozwalają zaoszczędzić pieniądze i nie popaść w długi na początku wspólnego życia. Jest to całkiem dobre rozwiązanie dla każdej pary młodej. Jeśli młodym brakuje finansowych talentów, to należy zlecić organizację wesela specjalistom, którzy wiedzą jak wydatkować pieniądze, ale nie wydrenują kieszeni młodej pary.

Ślub i wesele są początkami wspólnego życia, a nie początkiem kłopotów, dlatego warto racjonalnie wydatkować pieniądze i nie popadać w gotówkowe turbulencje. Jeśli można uniknąć korzystania z karty kredytowej i opłacić całość wydarzenia gotówką, to tak będzie najlepiej.