Wybieramy zaproszenie ślubne

0
1214
4/5 - (1 vote)

Kiedy już wybraliśmy datę własnego ślubu, nadchodzi czas poszukiwania odpowiedniego lokalu (czasem data ślubu wynika właśnie z wolnych terminów w domu weselnym czy restauracji), a także ostatecznego sprecyzowania liczby gości. Kolejnym krokiem będzie bowiem przesłanie zaproszeń ślubnych. Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas jeszcze dokonanie wyboru modelu zaproszeń i wymyślenie treści, jaka będzie informowała gości o naszej ważnej decyzji ślubnej. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele wzorów zaproszeń, a w związku z faktem stosunkowo niskich cen druku, ostateczny wygląd zaproszeń tak naprawdę zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.

Zaproszenia ślubne możemy podzielić na:

  • Stylowe i eleganckie, które swym wyglądem podkreślają wagę uroczystości zaślubin. Zaproszeń tego typu jest naprawdę mnóstwo. Wyróżniają się one eleganckim doborem kolorów i subtelnymi dodatkami (np. kokardą), czasem także złoceniami itp.
  • Zabawne/na wesoło – sympatyczne zaproszenia, których zewnętrzna strona ozdobiona jest najczęściej dowcipnym rysunkiem.
  • Autorskie, czyli samodzielnie wykonane przez nas ręcznie lub w jednym z graficznych programów komputerowych. Ten rodzaj zaproszeń jest najbardziej spersonalizowany, ponieważ na zaproszeniach umieszczamy nie tylko samodzielnie opracowaną treść, ale także np. wspólne zdjęcia. Żeby jednak zaproszenia tego typu były estetyczne i ładne, warto mieć jakieś wcześniejsze doświadczenia w projektowaniu grafiki.
  • Pomysłowe zaproszenia – zaproszenie zwinięte w rulonik, zaproszenie z drewnianym dodatkiem (np. podkówką), zaproszenia 3D, zaproszenia wykonywane ręcznie i wiele innych…Z pewnością zaskoczymy nimi gości!

Wykonanie zaproszeń wychodzi najtaniej, jeśli zamówimy je w internecie. W sieci działa masa firm z bogatą ofertą zaproszeń, w których wystarczy jedynie wybrać określony model zaproszenia i przekazać tekst, a także nazwiska gości. Firmy z zaproszeniami mają własne strony internetowe lub też prezentują się swoim klientom poprzez popularne portale, np. Allegro.

Dobrym pomysłem w kwestii zaproszeń jest również zróżnicowanie treści zaproszeń dla starszej i młodszej części rodziny. W przypadku starszych osób nastawionych nieco bardziej tradycyjnie, z pewnością odpowiednia okaże się zwykła formuła zapraszająca na uroczystość ślubu i wesele. W zaproszeniach skierowanych do przyjaciół można nieco zaszaleć i z humorem zaprosić ich na wspólne dzielenie się ślubnym szczęściem.

Co powinno znaleźć się w zaproszeniu?

  • Imię i nazwisko (imiona i nazwiska) zaproszonej osoby,
  • Imiona i nazwisko przyszłych państwa młodych,
  • Data, miejsce i godzina ślubu,
  • Miejsce przyjęcia weselnego.
  • Dodatkowo na zaproszeniu można zamieścić – elegancki cytat podkreślający doniosłość chwili np. Dotąd dwoje choć jeszcze nie jedno. Odtąd jedno choć nadal dwoje (Karol Wojtyła); prośbę skierowaną do gości by zamiast kwiatów wsparli określoną instytucję pomocową (np. dom dziecka).

W przeszłości prócz zaproszeń bardzo często było również przesyłanie zawiadomień, które po prostu informowały dalszych znajomych o terminie i miejscu ślubu. Obecnie się trochę odchodzi od tego zwyczaju ze względu na szerokie inne możliwości przekazania takich wiadomości (telefon komórkowy, portale społecznościowe itp.).

Warto pamiętać, żeby do estetyki zaproszeń dopasować winietki na stół, czy też menu. Goście z pewnością to zauważą i docenią dbałość młodych o każdy szczegół.