Obrączki są wspaniałym, materialnym symbolem związku dwojga ludzi, toteż do ich wyboru przywiązujemy ogromną wagę. Zależy nam nie tylko na wytrzymałym materiale, który będzie przez lata dowodził trwałości małżeństwa, ale także na pięknie wykonania obrączki – wszak zawsze nosimy ją na serdecznym palcu dłoni. Ten mały kawałek materiału może więc subtelnie zdobić zarówno damską, jak i męską dłoń – musimy jedynie dobrze wybrać model obrączki. Jeszcze nie tak dawno w kwestii modelu obrączek nie było wielkich dyskusji. Obrączki były praktycznie zawsze wykonywane z błyszczącego żółtego złota, w klasycznym kształcie. Obecnie, propozycje jubilerów dotyczące modeli i sposobu wykonania obrączki mogą przyprawić przyszłych małżonków o prawdziwy zawrót głowy. Przed zakupem obrączki warto więc sobie usystematyzować informacje na temat modeli i dobrze rozeznać jubilerski rynek.
Modele obrączek można podzielić ze względu na różne kryteria – zaproponowany poniżej podział zawiera w sobie większość z nich. Przykładowo, możemy wyróżnić obrączki w różnych kolorach (wykonane z metali o różnych właściwościach), obrączki wykonane przynajmniej z dwóch różnych materiałów, obrączki klasyczne (błyszczące albo satynowane), a także obrączki niezwykłe, które na pierwszy rzut oka znacząco odbiegają od przechowywanego w myślach obrazu „idealnej” obrączki.
Jeśli zastanawiamy się nad kolorem obrączki, możemy wybierać przynajmniej spośród kilku różnych odcieni. Przede wszystkim należy tutaj wymienić różne odcienie złota (uzyskiwane najczęściej dzięki domieszkom innych metali, m.in. palladu, czy też miedzi). Pierwszy z nich to kolor klasyczny – żółty złoty. Kolor ten z pewnością zostanie doceniony przez osoby szanujące klasykę i nielubiące eksperymentować z biżuterią (szczególnie o tak ważnej symbolice). Bardzo popularne jest również tzw. białe złoto, czyli stop złota z trwalszymi materiałami, dzięki któremu metal uzyskuje szarą barwę z łagodnym żółtym połyskiem. Warto pamiętać, że białe złoto nie jest jednak dobrym wyborem dla osób z problemami alergicznymi, ponieważ zawiera ono nikiel, często wywołujący niekomfortowe reakcje alergiczne. Piękną odmianę złota stanowi również tzw. złoto czerwone lub różowe, uzyskiwane poprzez połączenie żółtego złota z miedzią i cynkiem. Wymienione kolory dotyczyły obrączek ze znaczącym udziałem złota, możemy jednak wybierać także spośród innych metali – obrączki wówczas wyróżniają się srebrzystym, białym lub szarawym połyskiem.
Wspomniane kolory obrączek można łączyć – sztuka ta często stosowana jest przez jubilerów, ponieważ dzięki temu uzyskuje się bardzo atrakcyjne wzory obrączek. Połączenie czy przeplatanie różnych kolorów metalu nadaje obrączkom zupełnie nowego, nowoczesnego charakteru. Wybór obrączki z różnych metali musi się jednak wiązać z refleksją na temat ewentualnego zwiększania lub zmniejszania rozmiaru obrączki w przyszłości. Połączenie różnych metali o odmiennych właściwościach, może spowodować, że jubilerska zmiana rozmiaru stanie się niemożliwa (o szczegóły koniecznie trzeba dopytać jubilera!).
Rozważając zakup obrączki wykonanej z połączenia kilku kolorów metali, może warto posunąć się o krok dalej i zastanowić się nad zakupem jednej z niezwykłych, niestandardowych obrączek. Wśród nich możemy wyróżnić trzy ogólne grupy:
- Obrączki z kamieniem – choć w powszechnie słowo „obrączka” kojarzy się z gładkim krążkiem złocistego metalu, coraz więcej jubilerów proponuje swoim klientom wybór obrączki z wprawionym kamieniem szlachetnym (często diamentem). Niektóre komplety obrączek są wykonane w ten sposób, że damska obrączka różni się od męskiej właśnie wprawieniem kamienia, inne natomiast proponują kamienie szlachetne zarówno w obrączce damskiej (zwykle są większe lub jest ich więcej), jak i męskiej.
- Obrączki autorskie – zaskakują nieraz niezwykłą formą, fakturą i kolorystyką. Na polskim rynku działa przynajmniej kilku rozpoznawalnych jubilerów, którzy proponują niezwykłe modele obrączek. Jedną z propozycji jest odbicie na obrączce odcisków palców młodych – obrączka nabiera wówczas bardzo spersonalizowanego charakteru. Musimy jednak pamiętać, że jakikolwiek wzór będzie miała obrączka, ze względu na jej ciągłe noszenie, z wiekiem może się on nieco zetrzeć.
- Obrączki z humorem – w sieci możemy napotkać modele obrączek, które w dowcipny sposób nawiązują do nowopowstałego związku dwojga ludzi. Świetnym przykładem może być tutaj para obrączek stylizowanych na śrubkę i nakrętkę.