Dekoracje stołu na wesele

0
884
3/5 - (1 vote)

Kiedy goście wchodzą do sali weselnej ich wzrok kieruje się na samym początku na stoły. Chociaż mogą tylko szukać najlepszego miejsca dla siebie, automatycznie oceniają wystrój sali i, a jakże, dekoracji stołów weselnych. Takiego wyszukiwania co lepszego krzesła można uniknąć na przykład przez wcześniejsze przydzielenie gości do danego stolika i wypisanie imiennych karteczek, które pomogą gościom w poszukiwaniach swojego miejsca. Jak jednak powinien wyglądać stół? Na jakie dekoracje się zdecydować? Kwiaty? Decoupage? A może jeszcze coś innego?

Najlepiej prezentują się kwiaty

Kwiaty są stosowane przy dekoracji stołów, ale nie tylko, praktycznie przy każdej okazji. Są delikatne, pachnące, a wielość rodzajów i kolorów sprawia, że bez względu na aranżację przyjęcia, spokojnie można dobrać coś, co będzie pasowało do koncepcji. A tych może być wiele – wiejskie wesele, elegancki bal, a może przyjęcie na świeżym powietrzu? Bez względu na to, jaki styl przyjęcia wybierzesz, kwiaty sprawdzą się w każdej sytuacji.

Dlatego pierwszym krokiem przy wybieraniu dekoracji na stół weselny powinien być wybór zaufanej florystki, można poszukać również droższej opcji, jaką jest zatrudnienie osobnej firmy zajmującej się dekorowaniem sal i kościołów. Taka firma skomponuje również bukiet dla panny młodej oraz kwiat do butonierki pana młodego. Zawsze jednak przed wyborem warto sprawdzić opinie, te szeroko dostępne są w internecie, oraz portfolia i galerie firm. Dzięki nim możesz zobaczyć, jakiej jakości są dekoracje, a niejednokrotnie zainspirować się wykonanymi już aranżacjami.

Po wyborze odpowiedniej osoby można porozmawiać o wyborze kwiatów – warto pamiętać, że różne kolory, tak jak i rośliny, mają swoje znaczenia. Dlatego na przykład nie warto na wesele wybierać lilii, które kojarzone są bardziej z pogrzebami niż radosnymi uroczystościami. Takie informacje powinna mieć profesjonalna florystka, która pomoże w wyborze najlepszej wiązanki, zarówno kolorystycznie, jak i gatunkowo.

Para młoda jest najważniejsza

To oczywiste dla każdego, dlatego stół nowożeńców powinien być ustrojony najbardziej bogato. Może to być na przykład bukiet przewyższający pozostałe, fantazyjna girlanda, fala kwiatów „zlewająca się” ze stołu lub popularne ostatnio grafiki, które umieszczane są za stołem lub na jego przodzie.

Bez względu na to trzeba pamiętać, że stół państwa młodych jest najważniejszym stolikiem na sali i powinien wyglądać najbardziej widowiskowo.

Prezenty dla gości?

Dekorując pozostałe stoły można pomyśleć również o drobnych „upominkach” dla gości, zapakowanych w małe, ozdobne pudełeczka. Może to być coś słodkiego, magnes z wizerunkiem pana i panny młodej lub cokolwiek innego, co tylko przyniesie wyobraźnia. Pomocą może służyć tu również firma dekoracyjna, która podpowie, co podarować gościom. Jednak najlepiej wyglądają upominki podarowane od serca, o których wiadomo, że pasują właśnie do tych nowożeńców.

Ozdabiając stoły gości można pomyśleć o ich rozsadzeniu przez przygotowanie karteczek imiennych, przypisujących dane osoby do danego miejsca. Rozplanowywanie ustawienia gości jest rzeczą dosyć trudną, ale może również okazać się świetną zabawą. Zwłaszcza jeżeli okaże się, że dzięki temu nawiążą się przyjaźnie.

Przy dekoracji jakiegokolwiek stołu powinno się jednak pamiętać cały czas o funkcjonalności. Zbyt dużo drobiazgów może utrudnić jedzenie, postawienie szklanki obok talerze lub po prostu sięganie po potrawy znajdujące się kawałek dalej. Całkowity brak dekoracji nie wygląda dobrze, ale przesadzenie z ilością elementów dekoracji również negatywnie wpływa na ich odbiór.

Wybór stylu dekoracji

To, jak będą wyglądały dekoracje, jaki kolor będzie dominujący i na co zwrócić uwagę mają goście. Jeśli uwielbiasz przyrodę – może w wazonach staną polne kwiaty, a na stołach dominować będzie kolor zielony? A może pan młody jest zapalonym żeglarzem i zamiast kwiatów stoły udekorowane zostaną kołem sterowym i w biało-niebieskie pasy? Jeśli panna młoda uwielbia szyk i grację, a wesele ma być eleganckim balem – białe i czerwone róże spełnią swoje zadanie idealnie.