Gdzie zorganizować wesele?

0
3203
5/5 - (1 vote)

Organizacja przyjęcia weselnego jest zwyczajową formą uczczenia uroczystości zaślubin. Choć zwyczaje się nieco zmieniają, nadal zdecydowana większość par młodych decyduje się na zorganizowanie wesela dla rodziny i znajomych. Bardzo ważną wówczas kwestią staje się znalezienie odpowiedniego lokalu, który: będzie miał wolne terminy w oczekiwanym czasie, pomieści naszych gości, zapewni dobre jedzenie i miłą atmosferę.

Po pierwsze – sprecyzujmy oczekiwania

Poszukiwanie lokalu należy przede wszystkim uzależnić od naszych oczekiwań. Jeśli skłaniamy ku wielogodzinnej imprezie dla kilkudziesięciu gości, z pewnością będziemy rozglądać się wśród innych lokali, niż w przypadku skromnego ślubu zakończonego jedynie uroczystym obiadem. Zanim zaczniemy szukać sali, koniecznie musimy dokładnie określić liczbę gości i rodzaj planowanego przyjęcia. Liczba gości jest bardzo ważna, ponieważ lokale zwykle gwarantują miejsce dla określonej liczby gości (inaczej jest po prostu zbyt ciasno). Najczęściej restauracje i domy weselne podają maksymalną liczbę gości w danej sali – zwykle jest to 30, 60, 100, 120 osób. W przypadku większych wesel prawdopodobnie będziemy musieli nieco się wysilić by znaleźć odpowiednią salę. Jeśli na weselu jest znaczna liczba gości, często mogą być oni podzieleni na kilka sal w jednym lokalu.

Po drugie – wybór między restauracją a domem weselnym

Współczesne wesela są najczęściej organizowane w dwóch typach lokali: restauracjach czy domach weselnych, stąd też będziemy się zastanawiać nad wadami i zaletami konkretnego wyboru.

  • Domy weselne to lokale działające poprzez organizację imprez zorganizowanych. Dom weselny jest w tygodniu zamknięty (chyba, że został wynajęty na określone przyjęcie w dzień roboczy), działa natomiast w weekendy, jako miejsce organizacji wesel, chrzcin, studniówek i innych przyjęć. Organizacja wesela w domu weselnym ma sporo zalet. Przede wszystkim zaletą jest znaczna specjalizacja właścicieli, którzy posiadają znaczne doświadczenie w organizacji różnego rodzaju imprez. Domy weselne często współpracują z różnymi osobami ze ślubnej branży – np. dekoratorami, kapelami, wypożyczalniami samochodów ślubnych itp., dlatego decydując się na organizację przyjęcia w określonym domu, możemy czasem liczyć na przyjemne zniżki. Wadą wesela w domu weselnym są nieraz kwestie estetyczne – domy takie często stylizowane są w sposób nieodpowiadający wszystkim gustom. Co więcej, w domach weselnych zwykle proponuje się gościom najbardziej standardowe menu, choć możemy także znaleźć oferty domów serwujących bardziej wykwintne menu.
  • Wesele w restauracji często związane jest z nieco wyższym kosztem organizacji, niż w przypadku domu weselnego. Wiąże się to zwykle z szerokim wyborem weselnego menu, wyspecjalizowaną obsługą, a także elegancją wnętrza i atmosfery. Jeśli trafimy na restaurację z odpowiedzialnym i pomocnym właścicielem, organizacja wesela może stać się prawdziwą przyjemnością. W związku z tym, że restauracje działają często przy hotelach, wiele z nich oferuje darmowy nocleg dla państwa młodych, a także rabaty w przypadku noclegów gości.
  • Na terenach wiejskich (choć nie tylko) nadal bardzo powszechne jest organizowanie wesel w dużej dostępnej sali, najczęściej remizie. Taki wybór wymaga jednak dużego zaangażowania ze strony państwa młodych i rodziny – konieczne jest samodzielne zorganizowanie wystroju, zapewnienie wyżywienia a także obsługi wesela. Jest to chyba jednak najtańsza z opcji weselnych.