Rozmach przemysłu ślubnego

0
1110
3/5 - (1 vote)

Jeśli przymierzamy się do organizacji własnego wesela, z pewnością przydatna okaże się chwila refleksji na temat tzw. przemysłu ślubnego. Z pewnością podczas rozeznawania ślubnego rynku szybko przekonamy się jak bardzo wiele zmienia przymiotnik „ślubny” w nazwie określonego przedmiotu czy usługi. Prawidłowość ta jest obserwowalna w przypadku bardzo wielu rzeczy, od odzieży, butów, kwiatów, po usługi fryzjerskie, kosmetyczne czy motoryzacyjne.

Przykładowo, panna młoda, która zamierza czesać się przed ślubem u fryzjera, powinna liczyć się z wydatkiem wyraźnie wyższym, niż gdyby była to fryzura przygotowywana na zwykłe przyjęcie. Oczywiście możemy założyć, że fryzura panny młodej powinna być wyjątkowa (i często jest), więc także i droższa, nieraz zdarza się jednak, że fryzury nie odbiegają znacznie od upięć i koków przygotowywanych np. na zabawę sylwestrową. Podobnie dzieje się również w przypadku makijażu. Tu można stwierdzić, że makijaż panny młodej powinien być bardzo trwały, a jednocześnie delikatny i dobrze eksponować urodę na fotografiach, nie powinien więc dziwić fakt wysokiej ceny. Ceny makijażu ślubnego niejednokrotnie są o kilkadziesiąt procent wyższe niż w przypadku zwykłego makijażu. Świetnym zobrazowaniem wartości słowa „ślubny” jest również koszt bukietu dla panny młodej. Zwykłe bukiety kosztują zwykle do kilkudziesięciu złotych, natomiast bukiet ślubny to zwykle koszt przynajmniej 120 zł (a często wiele więcej).

Zasięg i rozmach przemysłu ślubnego jest doskonale widoczny nie tylko w czasie przedślubnych zakupów, ale także w momencie odwiedzin jednego z cyklicznie organizowanych w większych miastach polski targów ślubnych. W czasie takich targów prezentowane są najnowsze modele sukien ślubnych (prawdziwe setki nowych modeli!), reklamują się orkiestry weselne, didżejowie, jubilerzy, firmy drukarskie polecające zaproszenia, florystki, domy weselne i wiele, wiele innych.

Dlaczego wszystkie artykuły i usługi przeznaczone do uświetnienia uroczystości weselnej są takie drogie? Odpowiedź jest prosta – klient zapłaci. Wszyscy chcemy przecież, by nasz ślub był wydarzeniem wyjątkowym i odbył się we wspaniałej oprawie. Mało kto więc oszczędza na ślubnych zakupach – kupujemy przecież piękne suknie, garnitury i porządne buty, wynajmujemy limuzyny i poszukujemy eleganckich domów weselnych. I dlatego interes ślubny cały czas się kręci.