Co powiedzieć na wigilii w firmie? Szablon świątecznego przemówienia

0
8487
4/5 - (1 vote)

Wigilia Bożego Narodzenia to jedyny taki czas w roku, gdzie niemal we wszystkich firmach, zakładach pracy, organizacjach, stowarzyszeniach i klubach organizuje się wspólny poczęstunek, by pracownicy czy członkowie mogli złożyć sobie życzenia. Magia świąt sprawia, że wszyscy zbliżają się do siebie i przez ten czas życzą sobie szczerze wszystkiego, co najlepsze. Na przełożonych i właścicielach firm przeważnie ciąży obowiązek wygłoszenia kilku słów i złożenia życzeń w imieniu całej firmy bądź organizacji. Co powiedzieć na firmowej wigilii? 

Najprościej użyć gotowego szablonu świątecznego przemówienia. Poniżej przedstawiamy 7 prostych kroków, jak łatwo i prosto stworzyć wigilijną przemowę:

1. Do kogo przemawiasz?

To kluczowe pytanie przy tworzeniu każdego przemówienia. Od odbiorców mowy zależy zarówno jej ton, jak i tematyka. Inaczej przemawia się do kolegów z klubu, inaczej do podwładnych, a jeszcze inaczej do szefa i innych ważnych osób. Równie ważna jest ilość słuchaczy. Znając swoje audytorium możesz dobrać odpowiedni temat. Zastanów się, czego oczekują od Ciebie słuchacze? Lekkiej i żartobliwej przemowy, poważnego i oficjalnego wystąpienia, a może ciepłych i osobistych słów?

Rada: Dowiedz się jak najwięcej o audytorium.

2. Jaki jest Twój cel?

Cel przemowy jest równie ważny, jak poznanie swoich słuchaczy. Czy w swojej świątecznej mowie chcesz zjednoczyć ludzi? Zainspirować ich do działania? Wzruszyć? Przekazać jakąś ważną prawdę życiową? A może chcesz podziękować? Może jedynie sprawić, by się zrelaksowali i rozluźnili przed świętami? Pamiętaj, że cel określa dobór odpowiednich środków retoryki, ekspresji oraz słów. Świąteczna przemowa powinna być pełna pozytywnego przekazu, dawać ludziom poczucie wspólnoty i sprawiać, by nadchodzące święta były spokojne. Nie przekazuj w tym czasie żadnych złych wieści, nie sugeruj, że po świętach coś zmieni się na gorsze. Święta to czas radości.

Rada: Nie musisz skupiać się na jednym celu. Mowa może być zarówno pełna inspiracji, jak i podziękowań.

3. Gdzie przemawiasz?

Tylko pozornie miejsce przemawiania nie ma wpływu na samą mowę. Tak naprawdę miejsce buduje cały klimat i wpływa na ton przemówienia. Jeśli będzie to niewielka sala, w której znajdziesz się ze współpracownikami czy kolegami twarzą w twarz, można sobie pozwolić na bardziej kameralny i osobisty ton wypowiedzi. Inaczej, jeśli będziesz przemawiać w sali konferencyjnej, na podwyższeniu lub na scenie z użyciem mikrofonu. Mowę należy odpowiednio dopasować zwłaszcza, jeśli jest wygłaszana w nietypowych warunkach: na hali produkcyjnej, na dworze, czy w zabytkowym miejscu.

Rada: Ustal wcześniej, gdzie będziesz przemawiać. Spróbuj nawiązać w treści do tego miejsca, zwłaszcza jeśli jest nietypowe.

4. Jaki jest temat przewodni?

O ile celów przemowy może być kilka, o tyle jej temat powinien być jeden. Motyw przewodni pomoże Ci utrzymać przemówienie w ryzach, uprości je i sprawi, że słuchacze łatwiej się skupią. Przykładowe tematy, które korespondują ze świątecznym klimatem, to:

  • wdzięczność – szczególnie za: dobrą pracę, współpracowników, wyzwania, życzliwość, dobrą atmosferę, przyjaźń, postępy;
  • rodzina – historia, tradycja, kolejne pokolenia, narodziny, miłość, związek;
  • nadzieja – plany na przyszłość, nowy początek, niepoddawanie się;
  • pamięć – wspomnienie ludzi lub wydarzeń z przeszłości, pokazanie dobrych stron mijającego roku;
  • wspólnota – poczucie jedności, zjednoczenie, współpraca, wspólna praca, osiągnięcia grupy, pokonywanie trudności mimo różnic.

5. Jak zbudować przemówienie?

Przemówienie powinno się składać ze wstępu, właściwej przemowy oraz zakończenia, z którego wynikają jakieś konkluzje. W przypadku świątecznej mowy na zakończenie należy złożyć życzenia. Jeśli masz już opracowane wszystkie powyższe punkty, warto zacząć od środkowej części przemówienia. To właśnie w tym miejscu należy rozwinąć temat przewodni i tak poprowadzić wątki, by służyły obranym celom. Aby przemówienie było jak najbardziej przejrzyste zaleca się znalezienie trzech głównych punktów – wątków przemowy – i ich krótkie rozwinięcie. Wątki powinny ze sobą korespondować, aby płynnie przechodzić do kolejnych. W podsumowaniu należy zakończyć wszystkie wątki tak, by wynikała z nich jakaś konkluzja zbieżna z celem Twojego przemówienia. Słuchacze powinni poczuć się zjednoczeni, pełni nadziei lub wdzięczności.

Rada: Nie wymyślaj nic na siłę. Jeśli masz opracowany tylko jeden punkt, skup się na nim i rozwiń go, nie szukając dodatkowych treści.

6. Jakie złożyć życzenia?

Życzenia to jedna z największych zmór wielu mówców. Co życzyć współpracownikom, szefowi, przełożonym, kolegom? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, do kogo przemawiasz i jak wiele wiesz o audytorium. Najbezpieczniej jest wygłosić ogólne życzenia świąteczne z uwzględnieniem konkretnej sytuacji. Jeśli głównym celem Twojej przemowy jest podziękowanie pracownikom za efektywną pracę dla firmy przez cały rok, to w życzeniach możesz wyrazić nadzieję na to, że i w przyszłym roku pracownicy będą starać się tak samo.

Rada: Jeśli wśród audytorium jest ktoś, kto zasługuje na szczególne traktowanie, warto skierować do niego osobne życzenia.

7. Co powiedzieć na wstępie?

Wstęp przemowy warto zostawić sobie na sam koniec. Najczęściej we wstępie należy powitać zgromadzonych słuchaczy. Jeśli wśród audytorium znajdują się szczególne osoby, warto je wyróżnić i powitać osobno, pamiętając o hierarchii – zacząć należy zawsze od najważniejszej osoby. W mniej formalnych przemówieniach, gdy słuchacze się znają i są ze sobą na stopie koleżeńskiej, możesz mówić bardziej luźnym tonem i pozwolić sobie na żarty. Tuż przed przejściem do głównego wątku przemówienia zasygnalizuj, o czym będzie mowa.

Rada: Nie przedłużaj wstępu. Spróbuj zmieścić się w trzech-czterech zdaniach.


Napisanie dobrego przemówienia wigilijnego to trudna sztuka. Jeśli szukasz dalszych inspiracji lub potrzebujesz pomocy w uporządkowaniu własnych pomysłów