Przemówienie przy wigilijnym stole

0
23030
4.3/5 - (3 votes)

Wigilijny wieczór to nie tylko czas świątecznej kolacji i otwierania prezentów. To też świetny moment, by przemówić do zgromadzonej przy stole rodziny. Nieczęsto zdarza się okazja, by powiedzieć coś do wszystkich naszych najbliższych. Warto to wykorzystać.

Kto przemawia w Wigilię?

Tradycyjnie ta rola przypada głowie rodziny – najstarszej osobie w rodzinie lub gospodarzowi domu. Jeśli jednak osoby te nie czują się na siłach, każdy może zostać „głosem rodziny” i powiedzieć kilka świątecznych słów. Wigilijne przemówienie warto wygłosić tuż po modlitwie, jeszcze przed rozpoczęciem kolacji, gdyż zawiera w sobie elementy składania życzeń. Poza tym to świetny moment, w którym wszyscy są w podniosłym nastroju, a świąteczny klimat jest najbardziej wyczuwalny.

Co powiedzieć najbliższym?

Przede wszystkim trzeba mówić o rzeczach przyjemnych i pozytywnych. W tym dniu spotkanie przy stole ma wymiar nieco bardziej uduchowiony i uroczysty, nawet jeśli do kolacji zasiadają ci sami domownicy, co zawsze. Warto podkreślić ten świąteczny charakter, wspomnieć poprzednie święta, zauważyć co zmieniło się na przestrzeni lat, a także uczcić pamięć zmarłych członków rodziny. Dobrze jest też odnieść się do obecnych czasów podkreślając pozytywne aspekty i wyrażając nadzieję, że w przyszłości będzie tylko lepiej. Mile widziane są odniesienia do symboliki świąt Bożego Narodzenia. Bardzo miłym i pożądanym gestem jest podziękowanie gospodyni za przygotowanie wieczerzy wigilijnej albo podziękowanie wszystkim za pomoc w organizacji Wigilii.

Jakie życzenia będą odpowiednie?

Wielu z nas ma problem ze składaniem życzeń. Warto unikać ogranych formułek, a personalne życzenia lepiej zachować dla każdego z osobna. Życzenia składane w trakcie wigilijnego przemówienia powinny być ogólne i dotyczyć rodziny jako całości. Za punkt wyjścia można obrać dobrze znane „zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności”, lecz zamiast wymawiać je jednym tchem – warto rozwinąć każde życzenie w jedno krótkie zdanie. Dobrze jest podkreślić siłę rodzinnych więzów, wzajemnej pomocy i szacunku. Nawet jeśli w rodzinie zdarzają się kłótnie czy rozłamy – to świetny moment, by wyrazić szczerą nadzieję na jak najlepsze stosunki w przyszłości. Można też życzyć sobie, by za rok spotkać się przy wigilijnym stole w tym samym gronie.

Jak przemawiać przy wigilijnym stole – kilka dobrych rad:

  • Przemyśl wcześniej to, co chcesz powiedzieć. Spontaniczna wypowiedź może zakończyć się niezamierzonym faux pas.
  • Rozluźnij się i bądź sobą – nie ma nic przyjemniejszego niż przemawianie przed własną rodziną.
  • Twoja przemowa powinna być poważna, ale jednocześnie ciepła i świąteczna. Nie opowiadaj dowcipów ani anegdot – Wigilia ma klimat uroczysty, a nie karnawałowy.
  • Mów krótko – nawet ciekawa czy wzruszająca mowa może znudzić, jeśli jest zbyt długa. Zwłaszcza przed kolacją.
  • Mów pozytywnie – święta to czas radości, więc wszystkie nieporozumienia i przykre sprawy zostaw na inny czas.
  • Wspomnij o przeszłości i uhonoruj tych, których nie ma już przy wigilijnym stole.
  • Złóż wszystkim życzenia jako głowa rodziny – niech będą ciepłe i radosne.
  • Na zakończenie zaproś wszystkich do składania sobie nawzajem indywidualnych życzeń i symbolicznego przełamania się opłatkiem.