Jak przygotować powitanie gości przez Państwa Młodych? #WaszePytania

0
9051
3/5 - (1 vote)

Za dwa tygodnie odbędzie się nasze wesele. Chcemy na samym początku osobiście przywitać gości i podziękować im, a potem zaprosić do zabawy. Co powinniśmy powiedzieć, żeby wszystko było oficjalnie i żeby nie strzelić żadnej gafy?

Marcin

Powitanie gości na sali weselnej nie musi sprowadzać się do słów „Witamy serdecznie, dziękujemy wszystkim za przybycie i życzymy szampańskiej zabawy do białego rana”. Oczywiście tak jest najprościej i najszybciej. Jednak aby oficjalnie rozpocząć przyjęcie weselne w eleganckim stylu, warto podejść do tego nieco bardziej analitycznie i zastanowić się kogo warto uhonorować i za co.

Szczególne powitanie

Zastanówcie się, kto z Waszych gości zasługuje na szczególne powitanie? Może w zabawie biorą udział seniorzy rodu – dziadkowie, czy pradziadkowie?  Może przyjeżdża ktoś z zagranicy i przemierza setki kilometrów po to, by bawić się z Wami tylko jedną noc? Czy jest ktoś, kogo obecność na weselu najbardziej Was cieszy? A może ktoś zrobił niespodziankę i pojawił się mimo przeciwności losu? Jeśli na sali weselnej będzie np. szef któregoś z Was lub inna ważna osoba, z którą łączą Was oficjalne stosunki, także warto podkreślić wdzięczność za jego przybycie.

Nie musicie wymieniać wszystkich gości i witać ich z osobna, warto jednak skupić się na tych kilku szczególnych osobach, które poczują się docenione i ważne, nie zapominając jednocześnie, by dodać ogólnie: witamy też wszystkich członków naszych rodzin, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, znajomych, etc.

Wspomnienie o nieobecnych

Warto również wspomnieć o tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli być w tym dniu z Wami. Najczęściej wspomina się w tym miejscu zmarłych bliskich krewnych: rodziców, dziadków, ewentualnie chrzestnych lub inne osoby, z którymi byliście mocno związani. Można także wspomnieć o bliskich osobach, które nie mogły zjawić się na uroczystości z powodu odległości czy choroby. Nie ma jednak potrzeby wymieniania dalszych krewnych, czy innych osób. Chodzi tylko o tych, których brak wśród gości naprawdę Was zasmuca – i o tym warto wspomnieć.

Podziękowania

W dobrym tonie jest podziękowanie wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia na ślub i wyrażenie radości, że to właśnie w tym gronie przyszło Wam świętować najważniejszy dzień w życiu. Jeśli chcecie nieco bardziej rozbudować Waszą powitalną przemowę, możecie podziękować (ogólnie lub personalnie) wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wesela. Jeśli przygotowaliście jakieś upominki lub atrakcje dla gości, możecie w tym miejscu o tym powiedzieć.

Na koniec już bez zbędnego przedłużania zaproście weselnych gości do wspólnej zabawy, której wstępem niech będzie Wasz pierwszy taniec.


#WaszePytania to cykliczna seria wpisów, w której odpowiadamy na wysyłane przez Was pytania dotyczące przemawiania na ślubie i weselu oraz wszystkiego, co się z tym łączy.