Powitanie Młodej Pary chlebem i solą

Powitanie Młodej Pary przed domem weselnym to z reguły zadanie dla rodziców Państwa Młodych. Najczęściej odbywa się to zgodnie ze staropolskim obyczajem – chlebem i solą, co oznacza gościnność i pomyślność. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do takiego tradycyjnego powitania dodać nieco ekstrawagancji, np. salwę armatnią na cześć Państwa Młodych 🙂

Poniżej przykład tradycyjnego powitania Młodej Pary przez rodziców.

Kochani Nowożeńcy!

 

Składając przed Bogiem sakramentalną przysięgę małżeńską staliście się dziś mężem i żoną – jedną duszą w dwóch ciałach. Wkroczyliście na nową drogę życia i odtąd będziecie szli razem, na dobre i na złe.

 

Zgodnie ze staropolską tradycją i dobrym obyczajem witamy Was u progu wspólnego życia chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy nie zabrakło.

 

[zwrot do Pani Młodej]
Karolino! Co wybierasz – chleb, sól czy Pana Młodego?

 

[Pani Młoda odpowiada]
Sól, chleb i Pana Młodego, by pracował na niego.

 

[Państwo Młodzi częstują się chlebem i solą]
Spróbujcie tego chleba i tej soli, aby na zawsze zapewnić sobie dostatek i wszelką pomyślność. Niech Wam we wspólnym życiu niczego nie braknie – ani chleba, ani miłości.

 

Witamy Was również dwoma kieliszkami. W jednym z nich jest woda, w drugim wódka. Zgodnie z tradycją Pani Młoda wybiera kieliszek jako pierwsza. Ten, kto wypije wódkę będzie rządził w Waszym małżeństwie. Wypijcie do dna i rozbijcie kieliszki na znak szczęścia. Ile kawałeczków szkła zbierzecie z podłogi, tyle lat wspólnego szczęścia będzie Was czekać. Oby jak najwięcej!

 

Tradycji stało się zadość! Zapraszamy Państwa Młodych i wszystkich gości na salę weselną, gdzie wypijemy pierwszy toast za zdrowie Młodej Pary!

Komentarz do “Powitanie Młodej Pary chlebem i solą”

Komentarze są wyłączone.