Jak napisać przemówienie ślubne w 60 minut?

0
5246
4/5 - (1 vote)

Każdy, kto nie jest zawodowym (lub urodzonym) mówcą, przeważnie ma ogromny problem z przygotowaniem publicznego wystąpienia. Napisanie mowy nie jest prostą sprawą. Wymaga odpowiedniego przygotowania. Czy można napisać przemówienie ślubne w niecałą godzinę? Oczywiście, że tak!


Siadasz nad pustą kartką lub otwierasz pusty edytor tekstowy i próbujesz coś napisać. Nagle nic nie przychodzi ci do głowy. Zupełna pustka. Znajome, prawda? Inaczej nie szukałbyś żadnych porad w internecie. Nie przejmuj się. Każdy, kto ma przed sobą pustą kartkę i nie za bardzo wie, co chce napisać, ma ten sam problem – zupełną pustkę w głowie. Kluczem do szybkiego i skutecznego napisania przemówienia jest dobre przygotowanie. Tekst przemowy da się napisać w 60 minut. Ale żeby się do tego zabrać, trzeba poświęcić przynajmniej kilka dni na przygotowanie.

Krok 1: daj sobie trochę czasu

Dobre przemówienie wymaga czasu. Nie zostawiaj przygotowywania mowy na ostatnią chwilę przed ślubem, bo nigdy nie uda ci się napisać nic sensownego. Kiedy już wiesz, że będziesz przemawiać – od razu zacznij zastanawiać się, co chcesz powiedzieć. Zapisuj każdy pomysł, nawet najbardziej dziwaczny. Spróbuj znaleźć ciekawe cytaty, odnieś się do ulubionej książki czy filmowej postaci. Poszukaj inspiracji w ślubie swoich rodziców lub dziadków. Każda myśl na tym etapie jest cenna!

Krok 2: zrób szkic

Aby łatwiej było napisać właściwą mowę, musisz przygotować konspekt wypowiedzi. Kiedy już mniej więcej wiesz, co chcesz powiedzieć i na jakim pomyśle zbudujesz swoją mowę – zaplanuj krok po kroku jak będzie ona wyglądać. W głównych punktach zaznacz najważniejsze momenty przemowy, np.:

  1. powitanie,
  2. anegdota,
  3. toast.

Następnie do każdego punktu dodaj po kilka podpunktów, np.:

  1. powitanie:
  • powitanie gości,
  • podziękowanie rodzicom,
  • specjalne powitanie dla babci;

2. anegdota:

  • historia o pierwszym spotkaniu z teściami,
  • wspomnienie naszych zaręczyn;

3. toast:

  • zabawny cytat, życzenia.

Kiedy już napiszesz konspekt, zostaw go na trochę i wróć do niego najwcześniej na następny dzień. Kiedy spojrzysz na niego świeżym okiem, dostrzeżesz ewentualne błędy.

Krok 3: napisz tekst w 60 minut

Zapewniam, że po takim przygotowaniu napiszesz każde przemówienie w maksymalnie godzinę. Każdy punkt na Twoim konspekcie to nowy akapit. Każdy podpunkt rozwiń w 3-4 zdania. Oczywiście tam, gdzie to potrzebne, dodaj więcej tekstu, a tam, gdzie się da – zakończ krótko jednym zdaniem. Przemówienie nie może być zbyt długie, dlatego nie rozpisuj się. Z doświadczenia wiem, że pisząc przemowę używamy wielu niepotrzebnych słów, które potem – w trakcie mówienia – tylko przeszkadzają. Dlatego warto znowu zostawić tekst na kilka dni, a potem wrócić do niego i przeczytać go „na świeżo”. Po poprawieniu wszystkiego, co w tekście kuleje, trzeba następnie przeczytać tekst na głos i ponownie go wygładzić. I tyle. Prawda, że proste?